Cevaplar.Org

BİLİP DE GÖREMEDİKLERİMİZ

Eser Adı: Bilip de Göremediklerimiz Müellifi: İsmail Hakkı Zeyrek Yayınevi: Çise Kitap


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2009-07-14 07:26:56

Eser Adı: Bilip de Göremediklerimiz

Müellifi: İsmail Hakkı Zeyrek

Yayınevi: Çise Kitap

İnsanı en çok tahrik eden şeyler gayb dediğimiz, beş duyu organımızın sahasının dışında kalan alanlara dair bilgilerdir. İnsanlar için mezelle-i akdam tabir edilen ayak kaydıran konulardır bunlar. Bu gibi hususlarda en emin bilgi Vahy ve vahyin tercümanı Muhbir-i Sadık(Aleyhissalatu vesselam)’ın verdiği haberlerdir.

Bilip de Göremediklerimiz adlı bu kıymetli çalışma memleketimizin muhakkik âlimlerinden Manisalı İsmail Hakkı Zeyrek Hocaefendi’nin bu iki ana kaynaktan süzerek istifademize arz ettiği akıcı bir eser. Müellif, Ehl-i Sünnet kaidelerine hüve hüvesine ittiba ederek, Ruh, Cin, Sihir, Tılsım, Kehanet, Melaike gibi hususlarda öz malumatı bu risalesinde bizlere sunmuş.

Hocamıza teşekkür ediyor, daha nice eserlerle irfan âlemimizi tenvir etmesini diliyoruz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

fatih, 2011-05-26 08:31:43

ben bu kitabı okudum güzel kitap fakat kitabın başlığını içeriği doyurmuyor.mesele cin tılsım sihir gibi şeyler anlatılmış. başlıyorum okumaya tam istediğim noktaya varacakken konu ya orda bitiyor ya da başka bi meseleden söz ediliyor. mesela cinlere ait çoğu şey anlatılmamış. okuyucunun merak duygusu giderilmemiş. yani bi cin insana musallat olur mu olursa nasıl ve neye bağlı olarak gerçeekleşir söz edilmemiş. ör; cinleri göremediğimiz için onlara istemeden zarar verebiliriz. Buna değinilmemis bizim orda konserve falan kaynatıldıktan sonra o kaynar su cin ggibi göremedimiz varlıklara zarar vermemek için besmele ve desdur çekilir. bunlara değinilmemiş. yanlış biliyorsam affolunsun lavabo ve banyo tuvalet gibi yerlerde daha çok bulunduklarını ve mesela sıcak su dökerken besmele çekilmesi gerektiini biliyorum. Ya da başka biri bize sihir veya büyü yapabilir mi yaparsa ne gibi önlemler alabiliriz bu gibi günlük hayatta dikkat edilmesi gereken şeylere önem verilmemiş. ben tarih öğretmenliği 4. sınıf öğrencisiyim. bu yüzden kitapda bazı bilgiler benim açımdan faydalı ama bence kitabın başlıklarıyla içeriği aynı merak düzeyinde değil

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

"Allah bize yeter, O ne güzel vekildir" dediler.

Âl-i İmrân; 173

GÜNÜN HADİSİ

Oruç insanı cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır; tıpkı sizi harpte ölüme karşı muhafaza eden bir kalkan gibi...

Buhari,Ebû Davud,Tirmizi, Nesai

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI