Cevaplar.Org

HZ. MUHAMMMED HAKKINDA KONFERANSLAR

Eser, Mevlana Süleyman Nedvi’nin, 1925 senesinde, Hindistan’ın Madras şehrinde Urdu lisanında verdiği konferansların kitaplaşmasıyla vücut bulmuş. Asıl ismi Hutabat-ı Madras(Madras Hitabeleri)


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2009-04-11 19:12:33

Eser adı: Hz. Muhammed Hakkında Konferanslar

Müellif: Süleyman Nedvi

Mütercim. Osman Keskioğlu

Yayınevi: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

Türkiye garip bir ülke..Zaten okuyucusu az olan bu ülkede insanlar değerli kitaplarla zamanlarına kıymet katacakları halde, çoğu zaman reklamın, mahalle yönlendirmesinin ve bunun gibi sebeplerin etkisiyle bir dirhem bal için bir çeki keçiboynuzu çiğnemekle meşgul olurlar.

Bu mesele, dini kitaplar piyasasında da-hususan son on senedir- böyle bir durum aldı. Mesela “kutlu doğum” haftalarında piyasaya boca edilen kitaplara bakıyoruz. Görüyoruz ki kokulu, kutulu, ambalajlı, süslü birçok içi boş kitap vitrinleri süslerken, siyer konusunda asıl okunması elzem eserler es geçiliyor, göz ardı ediliyor..

İşte böyle talihsizliğe uğrayan, hacmi küçük ama muhtevası çok büyük bir eserden söz etmek istiyorum; Hz. Muhammed Hakkında Konferanslar. Eseri istifademize arz eden Seyyid Süleyman Nedvi,(1884-1953) geçtiğimiz asırda, İslam dünyasında en önemli ilk birkaç âlim içine rahatlıkla girecek büyük bir dimağ.

Onun nasıl büyük bir allame, ne derece engin bir tahkik ehli olduğu eserlerini okuyunca anlaşılır. Ayrıca Ebul Hasan en Nedvi’nin Şahsiyyat Ve Kütub adlı eserinde merhumla alakalı yazısını okuyanlar, bunu bir derece idrak edebilir.

Eser, Mevlana Süleyman Nedvi’nin, 1925 senesinde, Hindistan’ın Madras şehrinde Urdu lisanında verdiği konferansların kitaplaşmasıyla vücut bulmuş. Asıl ismi Hutabat-ı Madras(Madras Hitabeleri)

Her türlü din, düşünce ve milliyetten dinleyicilerin sekiz hafta boyunca büyük bir heyecan ve ilgi fırtınası içinde dinledikleri bu konferanslarda Nedvi, öncelikle insanların istikamet kazanmaları için Peygamberlere olan ihtiyacını mükemmel olarak izah ediyor. Daha sonra örnek olması gereken insanın hayatının tamamıyla zapt edilmesi, en ince ayrıntılarına kadar bilinmesi gerektiği hususunu, bu olmadan cemiyetlere örnek insan olma durumunun zedeleneceğini yine tarihten misallerle çok enfes şekilde ele alıyor. Bu özelliği haiz tek peygamberin Hz. Muhammed(aleyhissalatu vesselam) olduğunu ispat ediyor. Hadislerin nasıl titizlikle bize kadar ulaştırıldığını, Efendimizin değişik yönlerini, neden son Peygamber olduğunu çok mükemmel şekilde açıklıyor..

Bu mükemmel eser, Arapça çevirisinden güzel ve güvenilir bir tercüme ile bize ulaştırılmış. Sanırım piyasada şu an yok, ama sahaflarda bulunabilir ve inşallah Diyanet İşleri Yayınları daha bir özenle bu eseri okuyucuya ulaştırır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İman edip iyi yararlı işler yapanları, muhakkak salihler (zümresi) içine katarız.

Ankebût, 9

GÜNÜN HADİSİ

Mü'minin sezgisinden sakının, çünkü o Allah'ın nuruyla bakar.

Taberani

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI