Cevaplar.Org casino maxi

KISAS-I ENBİYA

“Tarih cennet ehli bir insanla, bir müminle, bir peygamberle başlamaktadır. Tesadüfî evrimleşmelerin sonucu olan maymunumsu bir geçmişle değil” der Metin Karabaşoğlu. Size âcizane önerdiğimiz bu kıymetli eser


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2009-02-15 07:52:52

Eserin Adı: Kısas-ı Enbiya

Müellifi: Ahmed Cevdet Paşa

Yayınevi: Bedir Yayınevi

"Tarih cennet ehli bir insanla, bir müminle, bir peygamberle başlamaktadır. Tesadüfî evrimleşmelerin sonucu olan maymunumsu bir geçmişle değil" der Metin Karabaşoğlu.

Size âcizane önerdiğimiz bu kıymetli eser, tarihi Hz. Âdem ile başlatan, olayları neden ve niçinleriyle çok mükemmel tahlil eden, çok akıcı bir üsluba sahip olan, bir sürü üstün özelliğinin yanında tarih felsefesi alanında "ikinci bir İbn-i Haldun" olarak gösterilen dirayetli bir kalemin eseri…

Bol dipnotlu akademik eserlerin sıkıcı atmosferi yerine sanki sohbet edasıyla yazılan bu şaheser, canlı üslubuyla, başlayınca sizi sürükleyip götürüyor.

Uzunca ismiyle Kısas-ı Enbiya ve Tevarih-i Hulefa(Peygamberlerin Kıssaları ve Halifelerin Tarihleri) iki ciltlik dev bir eser. Olayları Hz. Adem devrinden alıyor ve Sultan İkinci Murad'ın saltanatının sonlarına kadar getiriyor.

Eserin dili bazılarımıza ağır gelebilir. Gerçi bilinmeyen kelimelerin anlamları parantez içinde verilmiş. Mümkün mertebe aslından okumak da fayda var. Bu eserin sadeleştirilmiş metnini gören merhum Cemil Meriç şöyle demekten kendini alamamış; "Cevdet Paşa bir dil üstadı idi, onu sadeleştirmek suretiyle derisini yüzdü berbat ettiler."

Merhum paşamızın değerlendirmeleri, olayları tahlilleri de çok hüsnü kabul görmüştür.

Büyüklerimizin de genelde bu esere hep hahişle baktığını müşahede etmişimdir. Mesela Üstad Bediüzzaman'ın talebelerinden Mustafa Sungur ağabeyin bu eseri çok sevdiğini bilirim. Hatta bir tanıdığım "zaman zaman o asr-ı saadetteki hadiseleri Kısas-ı Enbiya'dan okur ve gözyaşlarını tutamazdı" demişti.

Yapacağımız tek tenkit, yayınevinedir. Bendenizdeki 1966 baskısı şu sıradaki baskılardan daha güzel. Keşke Bedir Yayınevi daha güzel kapaklarla, daha iyi mizanpajla okuyucuya arz-ı endam etse diye düşünüyorum. Bir indeksinin de olmaması bu güzel kitab için büyük eksiklik oluyor. İnşallah ileride düzeltilir. İstifade etmeniz dileklerimle..

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

"İyilik ve takva üzerine yardımlaşınız, kötülük ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayınız."

Mâide, 2

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI