Cevaplar.Org

BOŞANMIŞ EŞLER VE DİNİ NİKAH

Soru: Bir Hanım kardeşimiz bizlere sordular. Fetva gerektiren bir durumdur diye size sormadan cevap vermek istemedim. Bu hanım kardeşimiz eşinden resmi nikahla ayrılalı 7 yıl olmuş. Yedi yıl içinde hiç birliktelikleri olmamış


2009-01-31 02:01:22

Soru: Bir Hanım kardeşimiz bizlere sordular. Fetva gerektiren bir durumdur diye size sormadan cevap vermek istemedim. Bu hanım kardeşimiz eşinden resmi nikahla ayrılalı 7 yıl olmuş. Yedi yıl içinde hiç birliktelikleri olmamış... Eşi dini boşama kurallarını iyi bildiği için bu bayanı evine götürürken seni bir müddetliğine buraya bırakıyorum demiş... Resmi boşanma işlemleri kocası tarafından başlatılmış ve boşanılmış. Dinen boşamamakta ısrarcı oluyormuş. Sen benden başkasıyla evlenemezsin, ben seni dinen boşamadım diyormuş...Hanım kardeşimiz bu konudan çok rahatsız ve birlikte olmak istemiyor o kişi ile... Ayrıca bunları derken de çoçuklarına ve eşine de nafaka vermiyormuş... Sevgili hocam bu eşlerin evlilik durumu nedir?

Cevap: Eşler mahkemeyle boşanıp ayrılınca dini nikah da gider. En azından bir talak gitmiş olur. Bu ise baindir. Şayet erkek geri dönmek ister veya pişman olursa iddet bitmeden eşine dönüp pişman olduğunu söyler. Uyuşmak isterse kadın da bu teklifi kabul ederse olur. Kadın kabul etmezse, iddet bitmiş olursa olmaz. Kaldı ki bu olayın üzerinden yedi yıl geçmiş ki dönme imkanı kalmamıştır. Çünkü dönüş yapma imkanı bitmiştir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an öyle bir servettir ki, O'nu elde edenin hiçbirşeye ihtiyacı kalmaz. O'ndan daha büyük bir zenginlikte bulunmaz.

Camiü's Sagir, 4:535, Hadis No:6183

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI