Cevaplar.Org

ASR-I SAADET HATIRALARI-28

Hz. Ömer’in hilafeti dönemiydi. Yemen’den beytülmale yeni elbiseler gelmiş ve Faruk-u Azam da bunları adil bir biçimde tebaasına dağıtmıştı. Halk yeni elbiselerini giyip mescid-i nebeviye geldiler


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2009-01-14 01:59:38

HZ.ÖMER’İ(R.A) KEDERLENDİREN BİR HUSUS

Hz. Ömer(radıyallahu anh) bitimsiz bir umman gibi. İslam tarihi okumalarımızda onunla ilgili gün geçmez ki bizi şaşırtan, gözlerimizi nemlendiren bir husus, bir hatıra çıkmasın. İşte onlardan birini daha sizlerle paylaşmak arzu ettik. Rivayet bize Ehl-i Beytin “nuranî, yüksek silsile-i rivayetinden” yani Hazret-i İmam-ı Cafer-i Sadık, pederleri İmam-ı Muhammed-ül Bâkır'dan, o da pederi İmam-ı Zeynelâbidîn'den geliyor ve İbn-i Sa’d, meşhur eseri El-İsabe’sine almış.

Hz. Ömer’in hilafeti dönemiydi. Yemen’den beytülmale yeni elbiseler gelmiş ve Faruk-u Azam da bunları adil bir biçimde tebaasına dağıtmıştı. Halk yeni elbiselerini giyip mescid-i nebeviye geldiler. Gelenler arasında Efendimizin(aleyhissalatu vesselam)’ın torunları Hasan ve Hüseyin de vardı. Ama onların üzerinde yeni elbiseler yoktu. Çünkü daha yaşları küçük olduğundan onlara uygun elbise bulunamamıştı. Bu durumu gören Hz. Ömer(RA)’in simasında ansızın elem ve üzüntü bulutları belirdi. “Ne oldu?” diye soranlara şu cevabı verdi; “Ben bu çocuklardan dolayı üzüldüm. Onların vücuduna uygun herhangi bir kıyafet yoktu. Elbiseler büyük, onların vücutları ise küçüktü.”

Daha sonra Yemen’e haber göndererek Hz. Hasan ve Hüseyin için birer takım elbise gönderilmesini istedi. İstenen elbiseler gelip iki nevcivana giydirilince, koca halife ancak huzura kavuştu…

HZ. HASAN VE KÖLE ÇOCUK

Peygamber Efendimizin(aleyhissalatu vesselam) sevgili torunu Hz. Hasan Medine’de dört tarafı duvarla çevrili bir bahçenin yanından geçiyordu. Gözü, orada oturan küçük bir zenci çocuğa ilişti. Çocuğun elinde bir ekmek, önünde de bir köpek vardı. Yavrucak, ekmekten bir parça kendisi yiyor, bir lokma da köpeğe veriyordu. Bu şekilde yaparak bütün ekmeği bitirdi. Hz. Hasan ona neden böyle yaptığını sordu. Çocuk; “Gözlerim o köpeğin gözlerine bakarken daha fazlasını yemekten utandım” diye cevap verdi. Hz. Hasan bu sözden çok etkilendi ve kölenin ve bahçenin sahibi olan İbban bin Osman’dan hem bahçeyi, hem de çocuğu satın aldı. Kölenin yanına giderek;”Ben seni satın aldım” deyince o tatlı çocuk ayağa fırladı; “Allah’ın ve O’nun peygamberinin, sonra sizin emirlerini dinleyip itaat edeceğim” dedi. Hz. Hasan ise; “Benim tarafından azad edildin ve bu bahçeyi de sana bağışladım” buyurdu.

HZ. HÜSEYİN FAKİRLER SOFRASINDA

Hz. Hüseyin efendimiz çok mütevazı bir insandı. Bir keresinde atına binmiş bir yere giderken, bir grup fakirin yer sofrasında ekmek kırıntıları yediğini gördü. Selam verdi, selamını alan fukara; “Ey Resulullah’ın torunu, buyur sen de ye” diyerek onu yemeklerine çağırdılar.

O da davete icabet edip onlarla beraber yedi. Sonra; “siz beni davet ettiniz, ben kabul ettim. Şimdi de hepiniz benim davetimi kabul edin” dedi ve hepsini alıp kendi evinde yemeğe götürdü.

Kaynak:

Hz. Ali el- Murteza-Ebu’l Hasan en Nedvi- terc: Yusuf Karaca-Risale Basın Yayın-İst–1999

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Buteyra, 2010-01-14 15:32:05

ALLAH cc razı olsun paylaşımlar için.Zaman zaman isminizi ve site ismini vererek paylaşımda bulunuyoruz.İnşaallah bu konuda hakkınızı helal edin.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Biz onu (Kur'an'ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır.

Duhân, 3

GÜNÜN HADİSİ

Harb bir hiledir.

Buhari, Cihad 157; Müslim, Cihad 18, (1740)

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI