Cevaplar.Org

ÖDENMEMEMİŞ ESKİ BORÇ

Soru: Yapılmış olan bir borç var ve üzerinden seneler geçmiş. O kişiyi bulamıyorsun ve o paranın değeri artık geçmiştir. Bunu nasıl ödeyebiliriz?


2008-12-28 22:08:01

Soru: Yapılmış olan bir borç var ve üzerinden seneler geçmiş. O kişiyi bulamıyorsun ve o paranın değeri artık geçmiştir. Bunu nasıl ödeyebiliriz? İstemediğin halde, ödeme dediğin halde, kefilin ödeme yaparsa ve "eğer ödersen paranı vermem" dediği halde kefil ödediyse ne yapmalı ve bu insanla görüşmüyorsa ne yapmalı?

Cevap: Bu durumda ya varisler bulunmalı verilmeli, yoksa bir hayra verilmeli, paranın değeri kaybolmuşsa bu günkü değerinden vermek mümkündür. Bu faiz değil, değer kaybını önlemektir. Borç zamanında bu para kaç gram altın alıyorduysa o kadar para ödemek caizdir. Yalnız bu paranın aslını ödemek de yeterlidir diyen âlimlerin görüşleri de ağırlıktadır.

Kefilin ödemesine gelince kefil kabul edilirken şayet borçlu borcunu ödemezse kefilden alınır, yani kefil öder. Tabii esas borcun sahibi parayı kim alırsa odur yani, esas borcu alan kim ise vebal günah onundur. Adamla görüşmenin bir kolayı da bulunacak, çünkü bir şekilde helalleşmek gerekiyor.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Ey Rabbim! Beni yalnız bırakma! Sen Vârislerin en hayırlısısın.

Enbiya,89

GÜNÜN HADİSİ

"Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!"

Ebû Hureyre radıyallahu anh. Ebû Dâvud.

TARİHTE BU HAFTA

*Hac'da Tünel Faciası 1426 Ölü(2 Temmuz 1990) *Cezayir İstiklale Kavuştu(3 Temmuz 1962) *Barbaros Hayreddin Paşa Vefat Etti(4 Temmuz 1546) *İstanbul'da Matbaa Açılmasına Padişah İradesi(5 Temmuz 1727) *Mukaddes Emanetler Sultan Selim'e Teslim Edildi.

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI