Cevaplar.Org

REGAİB GECESİ NAMAZI

Soru: Bir arkadaşım recep ayının ilk Cuma gecesinde çok namaz kılmamı söyledi. Bu namaz sünnet midir? Bu konuya dair hadis var mıdır? Açıklar mısınız?


2008-08-13 07:21:26

Soru: Bir arkadaşım recep ayının ilk Cuma gecesinde çok namaz kılmamı söyledi. Bu namaz sünnet midir? Bu konuya dair hadis var mıdır? Açıklar mısınız?

Cevap: Hicrî dördüncü yüzyıldan sonra bazı İslâm memleketlerinde Regaip Namazı adiyle, Recep-i şerifin ilk Cuma gecesinde, kılınan bir namaz ortaya çıktı.

Büyük bir yalancı olan İbni Cehm bu namazın fazîleti hakkında bir takım hadîsler uydurmuştur. O geceye mahsus olduğu söylenen bu özel namazı ne Allah’ın Resulü(sallâllahû aleyhi vesellem) kıldı, ne de onun ashabından herhangi birisi… Ne de böyle bir namazın kılınmasına teşvikte bulundu. Onun için bu namazı kılmakla sevap kazanılmaz. Resul-ü Ekrem (sallâllahû aleyhi vesellem): “Dinden olmayan uydurma şeylerden sakınınız. Çünkü uydurulan (yani kitap, sünnet ve icmaa dayanmayan)her şey bidattır. Her bidat da sapıklıktır… ilh.”buyurdu. Başka bir hadiste “İşlerin en kötüsü dinde uydurulan şeylerdir buyuruyorlar.

Soru: Biri çıkıyor, diyor ki: Bu bir namazdır. Kılan sevap kazanır. Neden kötü bir şey olsun?

Cevap: Resulü Ekrem (aleyhissalâtü vesselâm) ın recep, şaban oruçlarına teşvik ettiği nakledilmiştir. Namaza gelince: Recebe mahsus olan özel bir namaz yoktur. Mecmaul-Bahreyn sahibinin yazdığı şerhte söylediği söz bu görüşü teyid etmektedir.

Bir bayram günü namazgâhta bir adam, bayram namazından önce nafile namaz kılmak istemiş ve İmam Ali(radıyallahü anh) o adamın namaz kılmamasını söylemiş, O da ey müminlerin emîri: Ben biliyorum ki Allah namaz kıldığı için insanı azap etmez, demişti.

İmam Ali(radıyallahu anh) “Ben de biliyorum ki bir işi Allah`ın Resulü yapmadıkça ve ona teşvikte bulunmadıkça Allah o işe sevap vermez. Şu halde senin namazın abestir, boşuna bir meşguliyettir. Abes ise haramdır. Sen Allah`ın Resulüne (sallâllahû aleyhi vesellem) uymadığın için ihtimal ki Allah seni azap ta edecek.” buyurdu. Yazdıklarımı alıp kabul et ve şüpheye düşenlerden olma.(1)

(1) Dürretü`n-Nasıhin`den özet olarak. s/42

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Andolsun ki biz, öğüt alsınlar diye, bu Kur'an'da insanlara her türlü misali verdik.

Zümer, 27

GÜNÜN HADİSİ

Ebû Malik'in babası şöyle dedi: Ben Rasûlullah'(S.A.V.)den işittim, şöyle buyuruyordu: "Her kim Allah'dan başka hak ilah yok eder, ve Allah'dan gayri ibadet olunan şeyleri tanımazsa onun malı ve kanı haram (dokunulmaz) olur. Hisabı da Allah'a aiddir."

(Müslim, Kitabu'l-İyman,37)

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI