Cevaplar.Org

MEHİR

Soru: Şu an sözlüyüm. Sözlümüm benden önce bir evliliği oldu. Eski eşi mehir olarak bir bileklik istemiş. Geçimsizlikten boşanmışlar. Evlerinden izinsiz, ona ait olmayan eşyaları götürmüş. Boşanma esnasında mehir ve eşyalar belirtilmeden helall


2008-08-13 06:57:51

Soru: Şu an sözlüyüm. Sözlümüm benden önce bir evliliği oldu. Eski eşi mehir olarak bir bileklik istemiş. Geçimsizlikten boşanmışlar. Evlerinden izinsiz, ona ait olmayan eşyaları götürmüş. Boşanma esnasında mehir ve eşyalar belirtilmeden helalleşmişler. Şimdi ise hanım mehrini istiyor. Ne yapmalı bu durumda? Koşulsuz şartsız mehir hakkı var mıdır bir kadının? Mehir alınmalıysa da ne kadarlık bir şey olmalı?

Cevap: Kadının mehir hakkı vardır. Mehir konuşup da sonra ödemeyen kişi eğer hanımla helalleşmezse günah işlemiş olur ve başı âlimlere göre de zina etmek suçuyla cezalandırılır demişlerdir. Bunlara gelince ise ayrılırken eğer mehir filan konuşup helalleşmedilerse önce konuştukları bileklik mehir olarak ödenirse iyi yapılmış olur onun da hakkı ve gözü geride kalmaz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler O'na mahsustur.

Tâ Hâ, 8

GÜNÜN HADİSİ

"Allah katında, duadan daha kıymetli bir ibadet yoktur."

Tirmizî

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI