Cevaplar.Org

RAHMİNDEN ÇOK KAN GELMESİNDEN ŞİKÂYET EDİYOR

Soru: Yirmi yedi yaşına girmiş bakire bir kız kardeşim var. Rahimden gelen ve onu rahatsız eden aşırı kandan şikâyet ediyor. Bu durumda hayati bir tehlike var mıdır? Ve namazlarını nasıl eda edecek?


2008-07-27 11:55:58

Soru: Yirmi yedi yaşına girmiş bakire bir kız kardeşim var. Rahimden gelen ve onu rahatsız eden aşırı kandan şikâyet ediyor. Bu durumda hayati bir tehlike var mıdır? Ve namazlarını nasıl eda edecek?

Cevap: Mütehassıs(uzman) doktorlar diyorlar ki: Rahimden gelen bu aşırı kanın bekâret zarı üzerinde bir tesiri(etkisi) yoktur. Bir- çok genç kızlar bu durumdan şikâyet ederler. Bu durum bazen belli yerdeki hastalıktan dolayı olur. Kansızlık (anemi),iltihaplanmalar, ağrı ve acılar bulunması gibi, bazen ruhi ve asabi(sinirsel) bir müessir (etken) kanın gelmesine sebep olabilir. Geleceği düşünmekten doğan üzüntüler de böyledir. Bu gibi durumlarda böyle kan boşanmalarının gerçek sebebini anlamak için en iyi çare kadın ve doğum hastalıkları mütehassısı olan doktorlara başvurmaktır. Bu gibi durumlarda, uzmanlar vücudun ve ruhun tam bir istirahat halinde bulunmasını ve sıcak içeceklerden kaçınılmasını tavsiye ediyorlar.

Namazları kılmaya gelince: Aybaşı halinin devam ettiği günlerde kadın namaz kılmaz. Ve sonra bunları kaza da etmez. Hayız (aybaşı hali) belli süresinden (ki bu süre Hanefilere göre-en çok-on, Şafilere göre on beş gündür) çok devam ederse bu kan istihaza[1] kanı olarak kabul edilir. Ve böyle bir kadın özürlü olanlar gibi hareket eder. Kız kardeşin gusül(boy abdesti) alıp her namaz vaktinde de abdest alacaktır. Abdest aldığı vaktin içinde dilediği farz ve nafile namazları kılabilir. Vakit çıkınca yeni giren vakit için abdesti bozulur.(giren vakit için yeniden abdest alması gerekir.) Bu durum özür sona erinceye kadar devam eder.

"

[1] İstihâza : Kadının âdet gördükten fazla kan gelmesidir. Hastalıktan dolayı, rahimden değil de, bir damardan gelip üreme organı yoluyla dışarı çıkan kokusuz bir kandır. (mütercim)

"

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Al-i İmran,139

"Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir."

GÜNÜN HADİSİ

Sadakaların en efdali, iki kişi arasını düzeltmektir.

Seçme Hadisler, s.237

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI