Cevaplar.Org

“İLÂH”IN MANASI

Soru: İlah ne demektir?


2008-07-27 11:52:31

Soru: İlah ne demektir?

Cevap: “İlâh” bir cins ismidir. Hak veya bâtıl her bir mabud hakkında kullanılır. Nitekim necm(yıldız) kelimesi de her bir yıldızın ismi iken sonraları bu kelime Süreyya (Ülker) yıldızı hakkında kullanılmıştır. “Allah” lâfzına gelince: O yalnız hak mâbuda mahsus olan bir isimdir. Başkasına bu isim verilemez. Allah lâfzı (sözü) isimdir; sıfat değildir. Çünkü sen (başka bir kelimeyi) ona sıfat yapabilirsin. Fakat onu başkasına sıfat yapamazsın. Mesela (erkek bir şey) diyemediğin gibi, (ilâh bir şey) de diyemezsin. (Allah birdir, eksiksizdir) dersin. Bazı nahiv âlimlerine göre ALLAH kelimesinin iştikakı (türevi) yoktur. [1]

"

[1] Nahv: Kelimelerin cümleler içindeki vazifelerini ve bu vazifelere göre sonlarının aldığı durumu(i`rabı) öğreten bilgi dalı. (mütercim)

"

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ey iman eden kullarım! Şüphesiz benim arzım geniştir. O halde (nerede güven içinde olacaksanız orada) yalnız bana kulluk edin.

Ankebut, 56

GÜNÜN HADİSİ

Muavvizeteyn (Nas-Felak) Sureleri

"Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde tünemiş vaziyette bekler. Allah'ı zikredince siner, çekilir, gaflet etse vesvese verir." (Buhari, Tefsir, Kul euzu bi-rabbi'n-nas 1)

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI