Cevaplar.Org

DUALAR–5

-Gece yalnızken gelen vehim ve korkulara karşı: Allahümme lâ ye’ti bilhasenâti illâ Ente ve


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2008-07-12 02:26:27

1-Gece yalnızken gelen vehim ve korkulara karşı:

Allahümme lâ ye’ti bilhasenâti illâ Ente ve lâ yedfau-s seyyiâti illa ente ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ Billâh-il-Aliyy-il Azim” duasıyla birlikte Tevbe suresinin son iki ayeti 11 defa okunur.

2-Tembellikten korunmak için:

Allahümme inni eûzu Bike min-el keseli velmağrami ve eûzu Bike min fitneti Mesih-id deccali ve eûzu Bike min-en nâri(Allah’ım tembellikten, borçlu olmaktan, uğursuz kör deccalin fitnesinden ve cehennem azabından sana sığınırım.)

3-Kanaatsizlik, oburluk, şehvetin galebesi, cimrilik ve korkaklık akla geldiği zaman mümin imanını şu duayla takviye etmelidir:

“Eûzu Billâhi min-eş-şeytar-ir racîm. Allahümme kanni’ni bimâ razakteni ve barik lî fîhi” (Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım. Ya Rabbi’ Beni rızıklandırdığın şeyle kanaatlendir ve onu bana mübarek kıl.)

4- Allahümme estur avrâti ve âmin rav’âti. Allahümme la te’menna mekrake ve lâ tensenâ zikrake ve lâ tehtik annâ sitrake ve lâ tec’alna min el gafilin” (Allah’ım! Ayıplarımı ört, korkularımı eminliğe çevir. Allah’ım! Mekrinden bizi emin kılma, zikrini bize unutturma. Setrini kaldırmakla bizi rezil etme ve bizi gafillerden kılma”)

Bu duanın üç faydası var:

a-Uykudan önce okunursa melekler sabah namazına kalkmayı ilham eder.

b-Beş vakit namazdan sonra devam edenin kalbine hüsnü zan ve teyakkuz gelir, günahlara karşı uyanıklık hâsıl olur.

c-Günahlara karşı rızayı kalpten siler, atar. Özellikle Halveti meşayıhı müntesiplerine bu duayı çok tavsiye etmekteler.

Kaynaklar

1-Mufassal Medeni Ahlak-İsmail Çetin- Dilara Yayınları-Isparta-trhs.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Semih Yıldız, 2008-07-25 11:59:28

Hakan bey, dikkatiniz için çok teşekkürler. Düzelttik. Allah razı olsun.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Hakan, 2008-07-24 05:09:52

Tembellikten korunmak için duada ufak bir yazi hatasi var sanirim. Yazida soyle: Allahümme inni eûzu Bike min-el kelsi .... Olmasi gereken: Allahumme inni euzu bike minel KESELI

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

ifakat ilgen, 2010-01-02 05:34:36

dualar bence çok sevap

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

"Her ümmet için Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerine O'nun adını ansınlar diye bir kurban kesme ibadeti koymuşuzdur. Hepinizin ilâhı bir tek ilâhtır. Onun için yalnız O'na teslim olan müslümanlar olun. Allah'a itaat e

Hacc:34

GÜNÜN HADİSİ

Allah ister ki,biriniz bir iş yaptığı zaman onu en güzel ve en sağlam bir şekilde yapsın.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Muhammed Raşid Hz.lerinin Vefatı. (22 Ekim 1993) *Astronomi Alimi Uluğ Bey'in Vefatı(25 Ekim 1449) *Fatih Sultan Mehmed Han'ın Trabzon'u Fethi(26 Ekim 1461)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI