Cevaplar.Org

KAMERİ AYLAR VE MANALARI

Soru: Kameri ayların isimleri ve anlamları nelerdir? Cevap: MUHARREM: Kameri ayların birincisidir. Araplar bu ayda savaşmayı yasakladıklarından bu aya muharrem adı verilmiştir.


2008-07-01 01:29:39

Soru: Kameri ayların isimleri ve anlamları nelerdir?

Cevap: MUHARREM: Kameri ayların birincisidir. Araplar bu ayda savaşmayı yasakladıklarından bu aya muharrem adı verilmiştir.

SAFER: İkinci aydır. Bu ay içinde bir kabîle başka bir kabîle ile savaşacak olsa Araplar onu dümdüz ve boş hale getirdiklerinden bu isim verilmiştir.

Bu ayda Mekke halkı şehri boşaltarak yolculuğa çıktıkları için bu ismin verildiği de söylenmiştir.

RABÎUL-EVVEL: Üçüncü aydır. Ve onu RABÎU`L-ÂHİR takip eder. Bu iki aya rabî (buhar) denilmesindeki sebep: Araplar bu aylarda develerini ot ve yeşilliklerinden faydalanması için salıvermelidir.

CÜMADA’EL-ÛLA :(veya cemaziye`l evvel) Bu beşinci aydır. Onu CUMADA’L ÂHİRA :(veya cemaziye`l âhir) takip eder. Bu iki ayda soğuklar şiddetlenip suları dondurduğundan (donma manasına gelen CUMADÂ adı verilmiştir. Müennes olan (Arapça da dişilik alameti taşıyan) yalnız bu iki ay vardır. Çünkü (CÜMADA) kelimesi ancak müennesler için kullanılan FUALÂ ölçüsündedir.

RECEP: Araplar bu ayda tanrılarına saygı gösterdikleri ve savaşı helal saymadıkları ve Araplarca kutsal sayılan diğer aylardan ayrı bir sırada bulunduğu için RECEBÜ`L-FERD(=TEK VE YALNIZ RECEP) de denilir. Diğer mukaddes sayılan aylar –sıra ile-Zü’lka’de, Zü’l-hicce, muharremdir. Bunla arka arkayadır. Recep ise tektir.

ŞABAN: Sekizinci aydır. Bu ayda kabileler su aramak yahut yağma ve savaş yapmak için etrafa dağıldıklarından (ayrılma ve dağılma manasına gelen) ŞABAN adı verilmiştir.

RAMAZAN: Şiddetli sıcak günler ve şiddetli güneş vakaları bu ay içinde meydana geldiğinden bu aya(kızgın ve şiddetli sıcak demek olan) RAMAZAN adı verildiği nakil edilmiştir.

ŞEVVAL: Onuncu aydır. Sütler bu ayda azaldığı için bu ismi almıştır.

ZÜLKA’DE : (11. aya) böyle isim verilmiştir. Çünkü Araplar bu ayda oturur, sefere ve savaşa çıkmazlardı.

ZÜLHİCCE: Bu ay kameri yılın son ayıdır. Araplar bu ayda hacca kasıt ve niyet ettiklerinden(kastetmek anlamında olan) bu isim verilmiştir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Ali, 2014-09-23 14:03:12

Arkadaşlar 2014 dönemi kurban bayramı yaklaştı nafile orucu ne zaman tutuyoruz bilgisi olan var mı....

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Hacı K., 2012-10-12 04:26:16

Merhaba, Sitenize ilgili olan biriyim.Maşallah,güzel bir site.Benim aslında bir sorunum var.Bir akrabam çok hasta ve çevresinde geçen bazı olaylar -çoğu zaman kasıtlı olan olaylar- onu hem hastalandırıyor hem de acziyetini ortaya çıkarıyor.Zaman kötü,çünkü herşey bir adaletle dağılmamış.Tabi bunu körükleyen de oluyor.[Çünkü;zaman rızkı verenin Allah olduğunu anlamamız gereken bir dönem.Ve inleyenleri unutup gülen,rahatta olan kişileri görmek için direttiğimiz bir vakit]Veya bazı sebeblerden dolayı yaşıtlarından da geri kalmış.Eğer dua ederseniz iyi olur.Lütfen biri dua etsin.Çünkü;iyi insan veya saf kalpli birini bulmak artık zor.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

ozkan, 2012-10-11 07:07:12

isimlerin koyulmasında olayları nazara almak nasıl oluyor? Havaların çok sıcak olması veya yeşilliklerin çıkması güneş takviminde aynı aylara denk gelebilir ama kameri aylar devamlı yer değiştirmektedir (güneş takvimine göre 10 gün önce geliyor ). Yine de mantıklı bir açıklaması vardır mutlaka.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

osman kafalıer, 2012-05-24 03:05:08

ay ve güneş takvimine göre 11 gün erkene dönüyorsa, ayların anlamına göre bir sorun yokmu? Bu durumda bir dönem yöneticilerin 11 gün eklemesi doğru olmuyormu ? diğer taraftan tevbe suresi ile ters düşmüş olmuyormu ? tıkandım

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Artık Allah'a, Peygamberine ve indirdiğimiz o nûra (Kur'an'a) inanın. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Teğabün, 8

GÜNÜN HADİSİ

Allah'ın en sevdiği isimler

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah'ın en ziyade sevdiği isimler Abdullah ve Abdurrahman'dır." Müslim-Edeb:2 Ebu Davud-Edeb:59

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI