Cevaplar.Org

MEVLİD-İ NEBÎ MERASİMİ (TÖRENİ)

Soru: Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallâllahû aleyhi vesellem) şerefli doğum günlerini kutlamış mıdır? Hulefa-i Raşidin (Ebubekir, Ömer, Osman, Ali radıyallahü anhüm) kendi doğumları için merasim yapmışlar mıydı? Peygamber (aleyhissalâtû vesselâ


2008-06-16 02:49:09

Soru: Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallâllahû aleyhi vesellem) şerefli doğum günlerini kutlamış mıdır? Hulefa-i Raşidin (Ebubekir, Ömer, Osman, Ali radıyallahü anhüm) kendi doğumları için merasim yapmışlar mıydı? Peygamber (aleyhissalâtû vesselâm)ın doğum günlerini anma, ihya etme tarihinden bize çok kısa bilgiler verir misiniz?

Cevap: Siyer kitaplarında ne peygamber(aleyhissalâtû vesselâm)’ın ne de Hulefa-i raşidin’in doğum günü merasimi yaptıklarına işaret eden bir şey nakledilmemiştir. Çünkü peygamber( sallâllahû aleyhi vesellem)’in savaşta canları feda etme, himmet ve gayretleri uyandırma gibi İslâmi tebliğin yayılması hususunda çok önemli işleri vardı.

Emeviler devrinde hiç kimse böyle bir merasim yapmayı düşünmedi. Çünkü onlar devamlı muhalifleri ile savaşıyor ve beldeler fethediyorlardı.

Bazı tarihçiler diyorlar ki; bu şerefli doğumla ilgili toplantı ve merasimler ikinci Abbasi dönemi içinde Ebu Saîd el-Muzaffer zamanında başlamıştır. O zaman yapılan merasim, Kur`an-ı Kerim tilâveti ve peygamber

(aleyhissalatû vesselâm)ın hayatından ibretli olayları dinlemeğe ve verdiği büyük dersleri anlamaya inhisar ediyordu.

Birçok devletçikler, özellikle Mısır`da kurulan Tolonoğulları ve İhşitler gibi devletler, işte bu iki devlet, mevlid-i Nebî merasimlerine fakirlere ziyafet vermeyi de ilave ettiler.

Ve yine Mısır`da Fatımiler devrinde bu merasimler bazen bir ay boyunca devam ederdi. Nakledildiğine göre Fatımi halifelerinden Hâkim Biemrillâh, mevlid-i Nebi (peygamberin doğumu) gecesinden başka gecelerde evlenmeyi yasaklamıştı.

Sonra Eyyûbi Devleti geldi. Mevlid-i Nebi merasimlerini kaldırmadı… Ve nihayet bu merasimler günümüze kadar devam edip gelmiştir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Yeryüzüne iyi-yararlı kullarım vâris olacaktır.

Enbiya, 105

GÜNÜN HADİSİ

Allah ister ki,biriniz bir iş yaptığı zaman onu en güzel ve en sağlam bir şekilde yapsın.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI