Cevaplar.Org

MUHASSİR VADİSİ

Soru: Muhassir vadisine bu isim verilmesinin sebebi nedir ve yeri neresidir?


2008-05-14 06:02:54

Soru: Muhassir vadisine bu isim verilmesinin sebebi nedir ve yeri neresidir?

Cevap: Bu isim şunun için verilmiştir: Fil ashabının fili buraya gelince yorulmuş ve yürüyemez hale gelmişti. Fil ashabı da helak oldu. Bu sebepten dolayı hükümdarları olan Ebrehe tahassür(=üzüntü) duydu. Burası fil ashabına Allah’ın gazabının indiği yerdir.

Bulunduğu yer: Mina cihetinden Kuzah dağını takip eder. Oradan vasıta ile veya yaya olarak geçerken (384) metre kadar süratle geçmek müstahaptır. Çünkü İmam-ı Ali (Radıyallahu Anh) den rivayet edildiğine göre Resulü Ekrem (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Kuzah’ten Muhassir vadisine kadar geldi. Ve devesinin yularını çekip durdurdu. Sonra vadiyi geçinceye kadar süratlendirdi. Bütün âlimlere göre burayı sür’atle geçmek müstahaptır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

Yanında ana babası, ya da onlardan biri yaşlanıp da, gerekeni yaparak cennete giremeyen kimsenin burnu sürtülsün!"

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI