Cevaplar.Org

RİFAT MUŞTU

Nur deryasının mübarek yunuslarından biridir. Onu Türkiye pek tanımaz. Simav’daki son on yılın nur talebeleri de onu hakkıyla tanımadı, duydular sadece. Bin dokuz yüz seksen yedi yılının son baharında tanıdım onu. İçinin samimiyeti, yüzün


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2008-05-14 04:20:48

Nur deryasının mübarek yunuslarından biridir. Onu Türkiye pek tanımaz. Simav'daki son on yılın nur talebeleri de onu hakkıyla tanımadı, duydular sadece. 1987 yılının son baharında tanıdık onu. İçinin samimiyeti, yüzünün tebessümünden okunuyordu. Pek konuşmazdı, sessiz ve sakin birisiydi.

O zamanlar, dershanede kaldığımız için bizi pek severdi. Sevdiği en değerli şeylerden birisi de dershaneye ikramda bulunmaktı. Ay geçmez, hafta geçmez, onun veya onun Muştu ailesinin dershaneye bir ikramı olmasın. Dershaneye alınan çuval çuval şeker mi dersiniz, öğrencilere sunulan adak kurbanlar mı dersiniz, dershaneye serilecek halılar mı dersiniz. Fatih Vakfı'nın yapımında himmeti çok ağabeylerden biri olduğunu duymuştuk.

Son zamanlarda, hasta olduğu için derslere pek gelemezdi. Fakat mübarek geceleri kaçırmaz, oğlu Çetin Bey'in veya torunu Uğur Bey'in yardımıyla gelirdi dershaneye. Kalp hastasıydı. Üçüncü kalp krizinde de Allah onu, Kur'an'ın yüzü hürmetine korumuştu.

Onu en son vefatından bir yıl önce görmüştük. Bir bayram günü ziyaretine gitmiştik. Eli ayağı titriyor, ayakta duramıyordu. Çok zor konuşuyor, konuştukları anlaşılmıyordu. Bize hitaben bir şeyler söylüyordu, ama ben anlayamıyordum. Yanımda bulunan Kemal Sevgi Bey, anladığını ima ederek "Evet evet" dedi. "Dershaneye şeker söylemiştim, çocuklar alıp gönderdi mi?" dermiş. Bu gün ruhuna indirilen hatim duasında öğrendik ki, beş gün önce yine bir çuval şeker göndertmiş. Ey Nurun şeker abisi, Allah da seni kabrinde ve ahirette gıdasız bırakmasın.

Deruni, mütevazı ve muhterem olan bu bilinmeyen gizli kahramanın anlatılması gereken daha birçok meziyeti vardır. Onun gıybet ettiğine hiç şahit değiliz. Ümitsiz oluşunu hiç görmedik. Çalılardan, yerlerden tutunarak Çamdağı'nın Katranağacı Tepesi'ne çıkışını hiç unutamadık. O zat, her zaman vakur, kararlı ve müşfik bir sima taşırdı.

Onu, Nur deryasının Yunusu ve küfürle yapılan cihadın yavuzu yapan asıl hizmeti ise gerçekten anlatmaya ve dünyaya duyurmaya değer bir hizmettir: 1967–1968 Yılları, Simav'daki Nur hizmeti bakımından, yersiz, yurtsuz ve kimsesiz yıllardır. 1971 Muhtırası'nın zulüm günleridir. Simav'da bir araya gelip ders yapabilen kişi sayısı beş altı kadardır. Bu kahramanların sohbet yapabilecek bir yerleri bile yoktur. Nereyi kiralamaya kalksalar, halk korkup kaçmaktadır. Yer bulmak imkânsızdır.

Tam bu sırada kaymakam bey, yeni yapılan lojmanına taşınır. Çıktığı ev muştu ailesinindir. O zamanlar kaymakamların oturduğu bu evi, Rıfat Muştu Ağabey, en yakın çevresinin ve bütün komşularının karşı çıkmasına rağmen, dershane olarak verir. Daha sonra, yeni yaptığı evin üstündeki geniş salonlu daireyi de hizmete açar. O artık Simav'da karanlık yılları aydınlatan nurlu evlerin sahibi olur.

Rıfat Muştu Ağabeyin bu imanlı ve kararlı şahsiyeti, zamanla çevrede ma'kes bulur. Onun muhterem ailesi de onu kucaklar ve davasında yalnız bırakmaz. Bu gün Simav'da Muştuların Kur'an hizmetini bilmeyen yoktur.

1999 Ramazan Bayramı'nın üçüncü günü, bir cuma akşamı, Allah'ın huzuruna çifte bayram zamanı varan Hacı Rıfat Muştu Ağabey'imize Cenab-ı Hak'tan rahmet niyaz ediyoruz. Ruhun şad olsun ey zamanımızın Eyyubel Ensari'si misali zatlardan biri olan ağabey. Selam sana, muştular sana.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

, 2008-06-12 08:06:17

ben MUŞTU ların torunlarından biri olarak bu yazıdan ve rahmetli amcamdan gurur duyar Allah tan rahmet dilerim.inşallah bizede böyle hizmetler nasip olur.yazan ve hizmette bulunan herkesten ALLAH RAZI OLSUN

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ç.M., 2008-06-10 12:03:14

Hocam...eline yüreğine sağlık..bizleri çok duygulandırdın..C.HAK bizleride o hizmette daim ve kaim etsin inş..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

MUŞTU, 2008-06-25 04:54:53

Ben MUŞTUarın torunlarından birisiyim.Rıfat amcamız bizim için gerçekten önemli birisiydi.İnşaallah onun kadar olamasak da bizim de katkımız olur hizmete..ALLAH ONDAN VE KARDEŞLERİNDEN DE RAZI OLSUN..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

küçük muştu, 2008-06-21 05:40:01

Bu yazıyı yazan abimizden Allah razı olsun..okurken çok duygulandım..inşallah bizde ona layık torunlar olabiliriz..Allah ne sizi nede bizi bu yoldan ayırmasın..hizmet yolunda nice bereketli senelere..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

u.muştu, 2008-06-15 09:24:47

bu yazıyı yazan ve bu yazıda emegi gecen herkezden Allah razı olsunn...Cenabı Allah bu fani dünyada insanlara faydalı olan kullarından eylesin ve herkezi hak yoldan dogru yoldan ayırmasın..dedemizin yasadıgı gunlerde dunyada ne olup bıttıgını anlayamazken yaptıgı seyler cok buyuk oldugunu ogrenıyoruz bız bu teknolojıyle daha faydalı seyler yaparız insallah..Allah dedemin ve bütün herkezin mekanını cennet eylesin..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-3

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-3

“HİZMET NE ZAMAN BİTERSE O ZAMAN DÖNECEĞİM” Ağabeyimin evine telefon bağlandıktan sonra

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-2

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-2

LÜBNAN’DA İLK GÜNLER Ağabeyim 1980’lerin sonlarına doğru Lübnan’a gitti. Orada Mısır

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-1

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-1

Merhum Hocamızı Lübnan’da yaptığı Risale-i Nur tercümeleri ile duymuştum, fakat hakkında

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-5

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-5

PERDE OLMAMALI Perde güneşi getiremiyor, ama gelen güneşe engel olabiliyor. Bazı insanlar da b

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-4

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-4

HAYVAN-I NATIK, HAYVAN-I MÜDRİK Hayvan canlı varlık demektir. Bu açıdan düşünürseniz, hay

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-3

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-3

KÂİNATIN MERKEZİ Kâinatın merkezi olan insanda Allah’ın bütün isimleri toplanmıştır.

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-2

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-2

BİR TENEKE BAL VE FARE Soru: Bir teneke bala fare düştü. Ne yapmam lazım? Cevap: Teneke veya

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-1

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-1

Yirmi iki yaşlarında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü öğrencisi iken zaman zaman Mehmet Kırk

MOLLA MEHMET ZAHİT HOCA EFENDİ İLE TANIŞMAM

MOLLA MEHMET ZAHİT HOCA EFENDİ İLE TANIŞMAM

Molla Mehmet Zahit hoca efendi ile ilk defa 1967 yılında tanıştığımı tahmin ediyorum. Ben o

MERHUM KIRKINCI HOCAMIZIN TALİM VE TEDRİS YÖNÜ

MERHUM KIRKINCI HOCAMIZIN TALİM VE TEDRİS YÖNÜ

Mehmed Kırkıncı Hocamız âlet ilimleri tabir edilen sarf, nahiv, belâğat ve benzeri ilimleri E

ŞAHİN YILMAZ HOCAEFENDİ(1936-2007)

ŞAHİN YILMAZ HOCAEFENDİ(1936-2007)

Şahin Yılmaz Hocaefendi, 1936 senesinde Erzurum’un İspir İlçesi Elmalı Köyünde dünyaya ge

"İyilik ve takva üzerine yardımlaşınız, kötülük ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayınız."

Mâide, 2

GÜNÜN HADİSİ

Allah her şeye güzel davranmayı emretmiştir. Öyle ise öldüreceğiniz zaman bile güzel öldürün. Hayvan keseceğiniz zaman güzel kesin. Sizden biri bıçağını bilesin ve kestiği hayvanı rahatlatsın.

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*Nizamü'l-Mülk'ün Şehadeti(14 Ekim 1092) *II.Kosova Zaferi(17 Ekim 1448) *Gedik Ahmed Paşa'nın Vefatı(18 Ekim 1482)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI