Cevaplar.Org

RİFAT MUŞTU

Nur deryasının mübarek yunuslarından biridir. Onu Türkiye pek tanımaz. Simav’daki son on yılın nur talebeleri de onu hakkıyla tanımadı, duydular sadece. Bin dokuz yüz seksen yedi yılının son baharında tanıdım onu. İçinin samimiyeti, yüzün


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2008-05-14 04:20:48

Nur deryasının mübarek yunuslarından biridir. Onu Türkiye pek tanımaz. Simav'daki son on yılın nur talebeleri de onu hakkıyla tanımadı, duydular sadece. 1987 yılının son baharında tanıdık onu. İçinin samimiyeti, yüzünün tebessümünden okunuyordu. Pek konuşmazdı, sessiz ve sakin birisiydi.

O zamanlar, dershanede kaldığımız için bizi pek severdi. Sevdiği en değerli şeylerden birisi de dershaneye ikramda bulunmaktı. Ay geçmez, hafta geçmez, onun veya onun Muştu ailesinin dershaneye bir ikramı olmasın. Dershaneye alınan çuval çuval şeker mi dersiniz, öğrencilere sunulan adak kurbanlar mı dersiniz, dershaneye serilecek halılar mı dersiniz. Fatih Vakfı'nın yapımında himmeti çok ağabeylerden biri olduğunu duymuştuk.

Son zamanlarda, hasta olduğu için derslere pek gelemezdi. Fakat mübarek geceleri kaçırmaz, oğlu Çetin Bey'in veya torunu Uğur Bey'in yardımıyla gelirdi dershaneye. Kalp hastasıydı. Üçüncü kalp krizinde de Allah onu, Kur'an'ın yüzü hürmetine korumuştu.

Onu en son vefatından bir yıl önce görmüştük. Bir bayram günü ziyaretine gitmiştik. Eli ayağı titriyor, ayakta duramıyordu. Çok zor konuşuyor, konuştukları anlaşılmıyordu. Bize hitaben bir şeyler söylüyordu, ama ben anlayamıyordum. Yanımda bulunan Kemal Sevgi Bey, anladığını ima ederek "Evet evet" dedi. "Dershaneye şeker söylemiştim, çocuklar alıp gönderdi mi?" dermiş. Bu gün ruhuna indirilen hatim duasında öğrendik ki, beş gün önce yine bir çuval şeker göndertmiş. Ey Nurun şeker abisi, Allah da seni kabrinde ve ahirette gıdasız bırakmasın.

Deruni, mütevazı ve muhterem olan bu bilinmeyen gizli kahramanın anlatılması gereken daha birçok meziyeti vardır. Onun gıybet ettiğine hiç şahit değiliz. Ümitsiz oluşunu hiç görmedik. Çalılardan, yerlerden tutunarak Çamdağı'nın Katranağacı Tepesi'ne çıkışını hiç unutamadık. O zat, her zaman vakur, kararlı ve müşfik bir sima taşırdı.

Onu, Nur deryasının Yunusu ve küfürle yapılan cihadın yavuzu yapan asıl hizmeti ise gerçekten anlatmaya ve dünyaya duyurmaya değer bir hizmettir: 1967–1968 Yılları, Simav'daki Nur hizmeti bakımından, yersiz, yurtsuz ve kimsesiz yıllardır. 1971 Muhtırası'nın zulüm günleridir. Simav'da bir araya gelip ders yapabilen kişi sayısı beş altı kadardır. Bu kahramanların sohbet yapabilecek bir yerleri bile yoktur. Nereyi kiralamaya kalksalar, halk korkup kaçmaktadır. Yer bulmak imkânsızdır.

Tam bu sırada kaymakam bey, yeni yapılan lojmanına taşınır. Çıktığı ev muştu ailesinindir. O zamanlar kaymakamların oturduğu bu evi, Rıfat Muştu Ağabey, en yakın çevresinin ve bütün komşularının karşı çıkmasına rağmen, dershane olarak verir. Daha sonra, yeni yaptığı evin üstündeki geniş salonlu daireyi de hizmete açar. O artık Simav'da karanlık yılları aydınlatan nurlu evlerin sahibi olur.

Rıfat Muştu Ağabeyin bu imanlı ve kararlı şahsiyeti, zamanla çevrede ma'kes bulur. Onun muhterem ailesi de onu kucaklar ve davasında yalnız bırakmaz. Bu gün Simav'da Muştuların Kur'an hizmetini bilmeyen yoktur.

1999 Ramazan Bayramı'nın üçüncü günü, bir cuma akşamı, Allah'ın huzuruna çifte bayram zamanı varan Hacı Rıfat Muştu Ağabey'imize Cenab-ı Hak'tan rahmet niyaz ediyoruz. Ruhun şad olsun ey zamanımızın Eyyubel Ensari'si misali zatlardan biri olan ağabey. Selam sana, muştular sana.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

, 2008-06-12 08:06:17

ben MUŞTU ların torunlarından biri olarak bu yazıdan ve rahmetli amcamdan gurur duyar Allah tan rahmet dilerim.inşallah bizede böyle hizmetler nasip olur.yazan ve hizmette bulunan herkesten ALLAH RAZI OLSUN

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ç.M., 2008-06-10 12:03:14

Hocam...eline yüreğine sağlık..bizleri çok duygulandırdın..C.HAK bizleride o hizmette daim ve kaim etsin inş..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

MUŞTU, 2008-06-25 04:54:53

Ben MUŞTUarın torunlarından birisiyim.Rıfat amcamız bizim için gerçekten önemli birisiydi.İnşaallah onun kadar olamasak da bizim de katkımız olur hizmete..ALLAH ONDAN VE KARDEŞLERİNDEN DE RAZI OLSUN..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

küçük muştu, 2008-06-21 05:40:01

Bu yazıyı yazan abimizden Allah razı olsun..okurken çok duygulandım..inşallah bizde ona layık torunlar olabiliriz..Allah ne sizi nede bizi bu yoldan ayırmasın..hizmet yolunda nice bereketli senelere..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

u.muştu, 2008-06-15 09:24:47

bu yazıyı yazan ve bu yazıda emegi gecen herkezden Allah razı olsunn...Cenabı Allah bu fani dünyada insanlara faydalı olan kullarından eylesin ve herkezi hak yoldan dogru yoldan ayırmasın..dedemizin yasadıgı gunlerde dunyada ne olup bıttıgını anlayamazken yaptıgı seyler cok buyuk oldugunu ogrenıyoruz bız bu teknolojıyle daha faydalı seyler yaparız insallah..Allah dedemin ve bütün herkezin mekanını cennet eylesin..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

DEDEMDEN BİR DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

DEDEMDEN BİR DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

Değerli ziyaretçilerimiz, geçen ay Rahmet-i Rahman’a uğurladığımız Seyda Molla Fehmi Efend

İSLAM’A ADANMIŞ BİR ÖMÜR: SEYDA MUHAMMED FEHMİ EL-İSKENDERİ.

İSLAM’A ADANMIŞ BİR ÖMÜR:  SEYDA MUHAMMED FEHMİ EL-İSKENDERİ.

Yüzünde, alnında, gözlerinde ve ellerinde huzur denilen şeyi gezdiren, dillendiren, misafir ede

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-3

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-3

VAHDET AĞABEYİN UÇAK BİLETİMİ ALMASI Ben 1975-76 senesinde Erzurum İslami İlimler Fakültes

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-2

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-2

Muhterem kardeşlerim, bana soruyorlar; “Acaba sizin Risale-i Nur Külliyatına bu aşkınızı sa

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-1

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-1

“Evvela şunu ifade edeyim; Merhum Vahdet Yılmaz ağabey, 1945 yılında dünyaya teşrif etmişl

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-2

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-2

Hocam aynı zamanda ciddi muhakeme sahibi, mantık abidesi bir zattı. İlmi münazaraları tarihe m

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-1

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-1

Tarih nice yiğitlere, kahramanlara, davası için varını, yoğunu ortaya koyan emsalsiz iman erle

MEHMED FEYZİ PAMUKÇU EFENDİ

MEHMED FEYZİ PAMUKÇU EFENDİ

28 Mart 1912 tarihinde Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. Babası İzzet Efendi, Annesi Hâfıza Ai

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-4

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-4

Şimdi, ilim, hikemi şiir, fikir, marifet ve üslub; üslub-u hâkim. Bunları çok severdi. Mesela

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-3

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-3

Kadirşinastı. Bütün İslam cemaatleri sever ve sevdirirdi. Bakın biz çok dinledik; günde beş

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-2

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-2

Erzurum’da Kurşunlu medresesi var. Şeyhülislam Feyzullah Efendi zamanında bina edilmiş. Onun

İnsan, bizim kendisini kerih bir nutfeden yarattığımızı görmez mi ki, şimdi o apaçık bir hasım kesilmektedir.

Yasin, 77

GÜNÜN HADİSİ

Kim Müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse, affedilmez bir günah (şirk) işlememişse, Allah onu mutlaka cennete koyacaktır.

Tirmizi, Birr 14, (1918)

TARİHTE BU HAFTA

*I.Abdulhamid'in vefatı(7 Nisan 1789) *Şer'iye mahkemelerinin lağvı(8 Nisan 1924) *Mimar Siana'ın Vefatı(9 Nisan 1588) *Otlukbeli Zaferi(11 Nisan 1473) *Kanuni'nin Bağdatı Fethi(12 nisan 1521)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI