Cevaplar.Org

İŞYERİNİ BANKAYA KİRALAMA

Soru: Babam sağlığında dükkânı bankaya kiraladı. Vefatından sonra 5 varise kaldı. Biz 2 kişi bankadan alınan kiranın helal olmadığını ve babama buradan azap gittiğini, bankayı çıkarmamız gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Diğer 3 kişi bankanın çık


2008-05-01 05:49:35

Soru: Babam sağlığında dükkânı bankaya kiraladı. Vefatından sonra 5 varise kaldı. Biz 2 kişi bankadan alınan kiranın helal olmadığını ve babama buradan azap gittiğini, bankayı çıkarmamız gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Diğer 3 kişi bankanın çıkmasına razı gelmediği gibi, bizim hisselerimizi satmamıza ve onların hisselerini satın almamıza da izin vermiyorlar. Bu arada kontrat yenilenecek. İmza atarsak kira iki katına çıkacak, atmazsak aynı kalacak. Annem ısrarla atmamı istiyor, ben haram olduğunu düşünerek atmak istemiyorum. İmzayı atarsam haram işlemiş olacağım, atmazsam annemi çok kötü kırmış olacağım. Lütfen bana bir yol gösterin, çok zor durumdayım.

Cevap: Bu konularda haramlık aşikârdır. Annenize itaate gelince haramı yapmaya zorladığı durumda itaat gerekmez. Ancak kırmakda, sırt dönmek te doğru değildir. Tabiî ki durumunuz müsaitse imza atıp hakkınızdan vazgeçebilirsiniz. Bankaya avantaj sağlamayasınız diye bu durumda hissenizi devretmek en çıkar yoldur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

"Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizlere de farz kılındı. Ta ki, korunasınız"

Bakara, 183

GÜNÜN HADİSİ

İşçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz.

İbn-i Mace

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI