Cevaplar.Org

İŞYERİNİ BANKAYA KİRALAMA

Soru: Babam sağlığında dükkânı bankaya kiraladı. Vefatından sonra 5 varise kaldı. Biz 2 kişi bankadan alınan kiranın helal olmadığını ve babama buradan azap gittiğini, bankayı çıkarmamız gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Diğer 3 kişi bankanın çık


2008-05-01 05:49:35

Soru: Babam sağlığında dükkânı bankaya kiraladı. Vefatından sonra 5 varise kaldı. Biz 2 kişi bankadan alınan kiranın helal olmadığını ve babama buradan azap gittiğini, bankayı çıkarmamız gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Diğer 3 kişi bankanın çıkmasına razı gelmediği gibi, bizim hisselerimizi satmamıza ve onların hisselerini satın almamıza da izin vermiyorlar. Bu arada kontrat yenilenecek. İmza atarsak kira iki katına çıkacak, atmazsak aynı kalacak. Annem ısrarla atmamı istiyor, ben haram olduğunu düşünerek atmak istemiyorum. İmzayı atarsam haram işlemiş olacağım, atmazsam annemi çok kötü kırmış olacağım. Lütfen bana bir yol gösterin, çok zor durumdayım.

Cevap: Bu konularda haramlık aşikârdır. Annenize itaate gelince haramı yapmaya zorladığı durumda itaat gerekmez. Ancak kırmakda, sırt dönmek te doğru değildir. Tabiî ki durumunuz müsaitse imza atıp hakkınızdan vazgeçebilirsiniz. Bankaya avantaj sağlamayasınız diye bu durumda hissenizi devretmek en çıkar yoldur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Hala mı Allah'a tövbe etmezler ve O'ndan bağışlanma istemezler? Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Maide, 74

GÜNÜN HADİSİ

Bir kimseye şer olarak bir müslüman kardeşine hakaret etmesi kafidir.

Riyazü's Salihin, 3/1605

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI