Cevaplar.Org

ZÂNİ BİRİ İFFETLİ BİRİYLE EVLENEBİLİR Mİ?

Soru: Nur suresi 3.cü ayetinde zina eden erkek zina eden kadın yada müşrikle, zina eden kadında zina eden erkekle veya da müşrikle evlenebilir. Bunun dışındaki evlikler haramdır.. Sorum şu ki zamanında zina yapmış ancak tövbe etmiş bir erkekle


2008-05-01 04:41:44

Soru: Nur suresi 3.cü ayetinde zina eden erkek zina eden kadın yada müşrikle, zina eden kadında zina eden erkekle veya da müşrikle evlenebilir. Bunun dışındaki evlikler haramdır.. Sorum şu ki zamanında zina yapmış ancak tövbe etmiş bir erkekle hiç bir şekilde zina etmemiş bir kadınla evlenmesi haram mıdır, yoksa değil midir..Kadının öyle bir erkekle evlenmesi doğru mudur..

Cevap: Kur’an’ın ayetleri hayat ve mutluluğun anahtar ve standartlarıdır. Hayatın ve mutlu olabilmenin başında namusa saygı ve iffetli olmak gelmektedir. Bu nedenle de Nur suresinin başındaki ayetlerde zina edenin müşrikle evlenmesi önerilmiştir. Yani bir Müslüman zina ettiğinde müşriklerle yargılanmak ve manen, ruhen, o karaktere Allah katında o aşağılığa itilmiş olur. Evlenme meselesine gelince, tövbe etmek ve bir daha yapmayacağına karar vermiş olmak şartıyla mutlu yuva kurmak niyetiyle evlenebilir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Allah dilediğini hesapsız rızıklandırır.

Nûr, 38

GÜNÜN HADİSİ

İki ni'met (iki güzel hal) vardır ki, insanlardan çoğu bu ni'metleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat, boş vakit.

Abdullâh b. Abbâs (r.a)'dan

TARİHTE BU HAFTA

*İmam Ahmed b. Hanbel'in Vefatı(31 Temmuz 855) *Osman Bey Vefat Etti.(1 Ağustos 1326) *Irak'ın Kuveyt'i İşgali(2 Ağustos 1990) *Almanya, Fransa'ya Savaş İlan Etti.(3 Ağustos 1914) *İngiltere, Almanya'ya Savaş İlan Etti.(4 Ağustos 1914)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI