Cevaplar.Org

EN GÜZEL SADAKA

Soru: Bazı insanların, muhtaç olanlara sadaka verirken sahib oldukları şeylerin iyisini veya ihtiyaç kadarını vermediklerini görüyoruz. Bu hususta cimrilik yapıyor yahut başlarından atmak istedikleri eşyayı veriyorlar. Bunların bu davranışları


2008-05-01 04:15:31

Soru: Bazı insanların, muhtaç olanlara sadaka verirken sahib oldukları şeylerin iyisini veya ihtiyaç kadarını vermediklerini görüyoruz. Bu hususta cimrilik yapıyor yahut başlarından atmak istedikleri eşyayı veriyorlar. Bunların bu davranışları sadakanın meşruiyyeti ile bağdaştırılabilir mi?

Cevap: Allah eşsiz kitabı Kur’an-ı Hakim’de en güzel sadakanın hükmünü açıkça bildirmiş ve Allah yolunda harcanacak olan şeylerin en kıymetli ve en çok sevilen şeylerden yapılmasını teşvik etmiştir ve şöyle buyurmuştur: “Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça (en) iyiye (cennete) eremezsiniz.” Ali İmran/ 92)

Başlarında atmak istediklerini sadaka olarak verenlerin de: “Kendilerinin hoşuna gitmeyen şeyleri Allah’ a isnad ederler.” Nahl/62) beyanı ile ayıplarını ortaya koyuyor.

Ve peygamber (aleyhıssalatü vesselam ) da: “Sadakaların hayırlısı kalpten kopup gelendir” sözleriyle sadakadaki sadakatin sınırını çizmiştir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Her can ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz.

Ankebut, 57

GÜNÜN HADİSİ

"Kur'an'ı seslerinizle süsleyiniz."

Ebu Davud

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI