Cevaplar.Org

ŞERAFETTİN KARTAL AĞABEY

Canını hizmete vermek, bir anlık mesele olduğu için kolaydır. Oysa ömrünü hizmete vermek, bir ömür boyu nefisle mücadeleyi gerektirdiği için zordur. Şerafettin Ağabey, zoru başararak Allah’ın birçok lütfuna mazhar olmuş bir zattır


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2008-04-29 05:50:40

Canını hizmete vermek, bir anlık mesele olduğu için kolaydır. Oysa hayatını hizmete vermek, bir ömür boyu nefisle mücadeleyi gerektirdiği için zordur. Şerafettin Ağabey, zoru başarmış bir zattır. Zoru başardığı için de hizmette Allah'ın birçok ihsanına mazhar olmuştur.

Halim selimdir. Damardan girerek konuşur. O, bütün zamanını hizmete verdiği için insanlarla ilgilenecek, onlara hakikatleri anlatacak vakti çoktur. Rotası Üstad'ın elinde olan hizmet gemisiyle okyanusa açılmış, zuhurata tabi bir ağabeydir. Hakikatleri anlatırken çok geceler sabah, çok ikindiler akşam olmuştur. Tarih, yatsı abdestiyle sabah namazını kılanların sayısını Nur hizmetiyle artırdığı gibi yatsı namazından sonra sabah namazına kadar davasının muhabbetini yapanları da Şener Ağabey ve Şerafettin Ağabey gibi ağabeylerle artırmıştır. Hizmetin en ince noktaları, en hassas meseleleri bu muhabbetlerde anlatılmıştır.

Gece yarılarında, şehirde, in cin top oynadığı, Necip Fazıllık kaldırımların sokaklarında, yolunu şaşırmış sarhoşlarla sohbet eden oydu. Onun, sabaha kadar bir sarhoşu evine götürmesi, sarhoşun da onu dershaneye getirmesi macerası meşhurdu. Onun Kütahya'da "Gezek" denen grupla özel sohbetleri dillere destandı.

Biz onu 1987 Yılı'nda tayinimiz Simav'a çıkınca tanıdık. Aslen Kütahya'nın Simav İlçesi'nin Çitköy Kasabası'ndandır. Kasabası, hiç dinsiz çıkmayan Isparta'daki "Sav" Kasabası gibi dindar bir yerdir. Herkes Risale-i Nur'u bilir. Köydeki Nur dershanesi, o civarın en eski mülk dershanelerinden biridir. Bu dershanenin ne kadar çok hizmet ettiğini bir Allah bilir, bir de dershanenin kapı komşusu Ali Rıza Ağabey bilir. Şerafettin Kartal Ağabey, bu hizmetlerin hepsinde emeği olan bir Ağabeydir.

Bu köyde Ali Rıza Ağabey'den başka bir de İlyas Ağabey vardır ki bu iki ağabey, "Şerefli Kartal"ın bu köydeki kanatlarıdır.

Bu Kartal, öyle yeni uçan bir kartal değildir. Kendisi gibi yüzlerce nur kartalı, nur şahini yetiştirmiş bir Ağabeydir. Onun vesile olduğu nur talebeleri onlarcadır, yüzlercedir. Ahmetler, Mehmetler, İsmailler, Nihatlar, Eminler, Şuaypler, Abdullahlar, vs'ler, vs'ler.

Şerafettin Ağabey'in Simav'da da en eski nur kardeşleri vardır. Mehmet Serim Ağabey, onun hususi derslerindeki mütalaa arkadaşıdır. Rahmetli Ömer Kalaycık Ağabey onun yoldaşıydı. Mehmet Makas ve Hasan Uygun Ağabeyler ise onun can kardeşleriydi. Onun Simav'a ve Çitköy'e ne kadar çok hizmet ettiğini Allah bilir.

Muzaffer Aslan Ağabey Anlatmıştı. Bir zamanlar Kayseri'ye toplanan dört meczup, güya Risale-i Nur adına, fakat Risale-i Nur'un hiçbir yerinde olmayan bir usulle faaliyet göstermeye başlamışlar. Bu dört kişiden birisi bu gün âleme ibret olan Müslim Gündüz'dür. Üstad'ın talebeleri ise oraya Muzaffer Ağabey'i göndererek müdahale etmişlerdir. Meczup çeteyi dağıtan Muzaffer Ağabey, bir daha tekerrür etmesin diye oraya Şerafettin Kartal Ağabey'i yerleştirmiştir. Şerafeddin Ağabey'in Kayseri hayatı böyle başlamıştır.

Kayseri'de kimlere ne kitaplar okudu, ne çorbalar, ne çaylar içirdi Allah bilir. Biz onun Kayseri'den sonra Kütahya'ya geldiğini biliyoruz.

Kütahya'da "Sözler" adında iki katlı eski bir dershanede kalırdı. Bu dershaneye gidenlerin, gelenlerin haddi hesabı yoktu. Ankara yolcuları mı dersiniz, imtihana gelen öğrenciler mi dersiniz, formalılar mı, işçiler mi dersiniz. Bunların hepsini kapıda Şerafettin Ağabey karşılardı. Bu gün onlarca apartmanda, binlerce kişiyle yürüyen Kütahya hizmetinin her alanında, her ferdinde onun emeği vardır.

Sungur Ağabey, ona "Komutan" derdi. Şerafettin Ağabey, Hulusi Ağabey gibi asker menşelidir. Fakat bu yönünü hiç anlatmaz. Davası uğruna mesleğini bırakıp vakıf olmasını kimseye söylemez. Çünkü bu hadisenin üslubu ve şekli her yerde ve herkes tarafından uygulanacak bir usul değildir. O, Üstad'ın ve Risale-i Nur'un üslubunun esas alınmasını ister, hikmetsiz hareket etmekten çekinir, korkar.

Onun insanlardan başka arkadaşları da vardır. Bir gece kalorifer kazanına birlikte kömür attığı boyu kısa arkadaşlarının hikâyesi herkesçe malumdur. Onun yer yer anlattığı romanlaşacak ve kitaplaşacak birçok anekdotu vardır. Minarede ders okuma hadisesi, Gediz Gökler'deki Hüseyin Hoca'nın ders dinleme olayı, Kütahya'daki "Gezek" hikâyeleri bunların bazılarıdır.

Kişilerle yakından ilgilenen Şerafettin Ağabey, öyle kısa zamanda çok şey anlatan ağabeylerden değildir. O, kısa zamanda insanla samimi olan ama asıl müsait uzun bir zamanda ona Risale-i Nur'u anlatan, anlattıkça hazmettiren, düşündüren, nefis muhasebesi yaptıran bir ağabeydir. Ders yapma heveslisi değildir, fakat nedense bulunduğu camiada herkes onun ders okumasını ister.

Aslında sohbeti, günlük hayatı içine alan, cümlelerin arasında gizli mizah bulunduran bir özellik taşır. Ağabey, Risale-i Nur doğrultusunda hayatı yorumlayan Ahmet Yesevi, Mevlana ve Nasreddin Hoca karışımı bir üslupla hitap eden bir Anadolu filozofudur. Bakın onun bu manadaki birkaç cümlesi şöyledir:

1-Uydum kalabalığa bizi kurtarmaz.

2-Akşam ele alıp bir televizyon kumandasını, şöyle bütün kanalları bir dolaşmak günah kazanmak için yeterlidir.

3-Şimdi Kütahya'da akşamları kaç yerde ders yapıldığı bilinmiyor, sayısızdır.

4-Sohbette "Damara girerek anlatmak" gerekir.

5-Kabirde namazın hesabı verilirse diğer hesaplar kolay olur."

Allah, Şerafettin Kartal Ağabey'in ömrünü uzun, hizmetini müdavim kılsın. Onun için yazılacak çok şey var, ancak biz şu kadarıyla yetinelim:

1-Ömrünü Risale-i Nur'a vakfetmiş bir ağabey.

2-Bulunduğu dershanelerde onlarca vakıf yetiştiren bir müdebbir.

3-Ferdi hareket etmeyen, cemaati hizmet anlayışı olan kişi.

4-Bayram Yüksel Ağabey'in istişare ettiği, Sungur Ağabey'in arayıp sorduğu ve Muzaffer Aslan Ağabey'in, yanına alıp sırlarını paylaştığı Ağabey.

5-Hayatı sıkboğaz etmeden, hiçbir şeyi aceleye getirmeden her şeyi aheste götüren mütevekkil bir zattır.

6-Bilhassa uzun kış gecelerinde ve uzun yaz ikindilerinde insanlara bol bol zaman ayırarak onlarla ders yapan sohbet eden ağabeydir.

7-Hususi âleminde sade ve sakin yaşayan insandır.

8-Hizmet dershanesinin sadece bir odasında kalan, orada da çoğu zaman birçok misafir ağırlayan Ağabeydir.

9-Hakta sebat eden, doğruda ısrar eden bir şahsiyettir,

10-Akıp giden hizmete sevinen, herkesin her işine karışmayan anlayışlı kişidir.

11-Yanlışta ısrar etmeyen ve yanlış yapanlarla, yanlışta ittifak etmeyen dikkatli bir nur talebesi.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Fahri urkmez, 2017-02-01 21:19:33

Allah razi olsun 21 ay muddetince her musait zamanimizda yanina kostuk kendisinden manen cok istifade ettik Allah hairline uzun omurler versin

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Erhan, 2016-08-02 22:59:14

Hizmetimizde sahş-ı mânevînin ve meşveretin ehemmiyetini vurgulayan hizmetimizde tecrübeleriyle MODEL olacak bir sahşiyettir.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Furkan Minareciler, 2016-07-05 00:28:28

Ben Şerafettin Abimizle Mevlama Şükürler Olsun ki Ramazandaki münacatlarda son günlerde bir gece yaklaşık 1 saate yakın sohbet etmiştim. Çok da güzel şeyler anlattı. Çok mütevazi biri maşaallah...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

İbrahim Köse, 2013-05-14 08:21:37

Bu yazıya yorum yapan herkese teşekkür ediyoruz. Şerafettin Ağabeyle ilgili bu yazıya ek olarak daha kapsamlı bir çalışma yine bu sayfada önümüzdeki aylarda yayınlanacaktır.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

FARUK ÇAMALAN, 2013-05-13 17:24:36

Bazi geceler uyumaz talebelerin eksik biraktiği temizlik islerini yapar,hiçte şikayet etmezdi.Kuçük,büyük demez,herkesle muhatap olur onlara anlayacaği dilden risale-i nur hakikatlarinı anlatirdi.Bundan da buyuk zevk alirdi.Üstadta fani olmuştu.Hele bir namaza durusu vardi ki, sanki baska bir alemde yasiyordu buyuk bir ciddiyetle ve allahin huzurunda olmanin vakari icerisinde namaza dururdu.ustadin hizmet tarzina çok bağli idi ve asla taviz vermezdi.Allah uzun ömurler versin razi olsun bizlerde hakki çoktur.ilk olarak şefkatte kahraman olarak duymustum.Rahmetli Sungur agabey sozler dershanasine geldiginde gumandan derdi.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Gökhan Güneri, 2010-08-05 07:01:10

Allah bu yazıyı yazanlardan razı olsun.şerafettin abi yede hayırlı ömürler nasıp etsın.gercektende o nadır bulunan sahsıyetlerdendır

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Sefa DURMUŞ, 2009-07-24 23:29:59

Bu kısa ama özlü yazıyı heyecanla okudum Şerafettin Abi'nin fotoğraflarını görünce. Allah istikamet buyursun, rızasına nail eylesin cümlemizi.Teşekkür eder, selametler dilerim...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

oguz ozyılmaz, 2009-06-18 11:18:22

Selamın aleykum.Allah bu yazıyı yazan abilerimizden ebediyyen razı olsun.Allah'ın izniyle bir çok sohbetinde bulundum.Allah Şerafettin abi gibi abilerimizden razı olsun.Bizleri böyle abilerle tanışmamıza vesile olan abilerimizdende razı olsun.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

osman durukan, 2008-08-23 07:53:42

Hocam sizi tebrik ederiz.şerafettin abi hakkında internette çok bilgi yoktu.Sizin şu kısa yazınızı okudum,çok duygulandım.Eskilere gittimm ve hey gidi günler demekten kendimi alamadım.Siz şerafettin kartaldan denizde bir katre kadar yazı yazmışsınız,inşaallah bu konuda daha çok çalışma yapılır,siz ilk başlangıcı yapmışsınız.ALLAH abimize uzun ömürler versin.aeo

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

alirıza bülbü, 2008-08-19 13:53:24

serafettin agabeyle bir otobüs yolculugunda tanısmak hasbihal etmek sohbetini dinlemek nasib oldu yaklasık 3 saat o anlattı biz dinledik ama sadece biz degil tüm otobüs dinledi onu Korkusu yoktu cekincesi yoktu demesinler demiyordu o diyor herkes dinliyodu Rabbim ebeden razı olsun selmlar

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

S. edip Hakeri, 2008-05-08 06:09:11

Yazanın eline-diline ve beynine sağlık. Allah hayırlı ve daim eylesin.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

baris, 2008-05-07 03:52:27

şerafettin ağabey gerçekten bir dava adamıydı ben kütahyada kaldım kendisini tanırım öyle fedakarlar nadir bulunur

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

İSLAM’A ADANMIŞ BİR ÖMÜR: SEYDA MUHAMMED FEHMİ EL-İSKENDERİ.

İSLAM’A ADANMIŞ BİR ÖMÜR:  SEYDA MUHAMMED FEHMİ EL-İSKENDERİ.

Yüzünde, alnında, gözlerinde ve ellerinde huzur denilen şeyi gezdiren, dillendiren, misafir ede

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-3

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-3

VAHDET AĞABEYİN UÇAK BİLETİMİ ALMASI Ben 1975-76 senesinde Erzurum İslami İlimler Fakültes

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-2

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-2

Muhterem kardeşlerim, bana soruyorlar; “Acaba sizin Risale-i Nur Külliyatına bu aşkınızı sa

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-1

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-1

“Evvela şunu ifade edeyim; Merhum Vahdet Yılmaz ağabey, 1945 yılında dünyaya teşrif etmişl

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-2

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-2

Hocam aynı zamanda ciddi muhakeme sahibi, mantık abidesi bir zattı. İlmi münazaraları tarihe m

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-1

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-1

Tarih nice yiğitlere, kahramanlara, davası için varını, yoğunu ortaya koyan emsalsiz iman erle

MEHMED FEYZİ PAMUKÇU EFENDİ

MEHMED FEYZİ PAMUKÇU EFENDİ

28 Mart 1912 tarihinde Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. Babası İzzet Efendi, Annesi Hâfıza Ai

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-4

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-4

Şimdi, ilim, hikemi şiir, fikir, marifet ve üslub; üslub-u hâkim. Bunları çok severdi. Mesela

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-3

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-3

Kadirşinastı. Bütün İslam cemaatleri sever ve sevdirirdi. Bakın biz çok dinledik; günde beş

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-2

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-2

Erzurum’da Kurşunlu medresesi var. Şeyhülislam Feyzullah Efendi zamanında bina edilmiş. Onun

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-1

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-1

Değerli Ziyaretçilerimiz! Dört sene oldu, değerli âlim Mehmed Kırkıncı hocamızın üful edi

Hiçbir günahkar, başkasının günah yükünü yüklenemez.

İsrâ, 15

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

*Bosna'da 800 kadar camii Sırplar Tarafından Yıkıldı(20 Ocak 1993) *Ridaniye Zaferi(22 Ocak 1517) *Babiali Baskını(23 Ocak 1913) *Hz.Ali'nin Küfe'de Şehid Edilmesi(24 Ocak 661)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI