Cevaplar.Org

EŞİMİN HABERİ OLMADAN AİLEME YARDIM YAPABİLİR MİYİM

Soru: Eşimin kazandığı paradan onun haberi olmadan kendi aileme veremeyeceğimi biliyorum. Ama kendimde çalışıyorum ve kazanıyorum. Ve kendi kazandığım paradan aileme yardımcı olmaya çalışıyorum, eşim buna karşı çıkıyor ve hakkını helal etmediği


2008-04-16 09:03:03

Soru: Eşimin kazandığı paradan onun haberi olmadan kendi aileme veremeyeceğimi biliyorum. Ama kendimde çalışıyorum ve kazanıyorum. Ve kendi kazandığım paradan aileme yardımcı olmaya çalışıyorum, eşim buna karşı çıkıyor ve hakkını helal etmediğini söylüyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Ben kendi kazandığım paradan aileme veremez miyim?

Cevap: Eşinizle anlaşmanız uyum içinde olmanız mutluluğunuz için gereklidir. İslam’a göre fertlerin mülkiyetinin tasarrufu da kendisine aittir. Bu nedenle size ait olandan başkalarına vermeniz vebal değildir. Fakat kocanız çalışmanıza razı değilse bu konuda hakkı vardır. Çalışmanızı istemiyorsa kazandığınız helal sayılmayabilir. Çünkü dinimiz her konuda sorumluluğu erkeğe vermiştir. Sizin meşrudan bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak onun hakkıdır. Sizi çalışmaya da zorlayamaz. Her durumda siz kendi varlığınızdan ister yakınlarınıza ister başkasına yardımda bulunabilirsiniz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Kur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.

Hicr Suresi,9 (Mürşid 3.1'den alınmıştır)

GÜNÜN HADİSİ

Îmân altmış kadar şu'bedir. Hayâ da îmânın bir şu'besidir.

BUHARİ,KİTÂBÜ'L-ÎMÂN, EBU HUREYRE(r.a.)'dan

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI