Cevaplar.Org

EVLERDE VE KIYAFETLERDEKİ RESİMLER

Soru: İnsan veya hayvan resimlerinin kıyafet ve evdeki eşyaların üzerinde bulunmasının hükümleri nelerdir?


2008-04-03 02:59:55

Soru: İnsan veya hayvan resimlerinin kıyafet ve evdeki eşyaların üzerinde bulunmasının hükümleri nelerdir?Cevap:Canlıların resim ve heykellerini saygı amacıyla bulundurmak doğru değildir. Resimlerinse hatıra olarak kapalı yerde saklanması caizdir. Çocukların oynaması için yapılan maketler de caizdir. Giysilerde bulunan resimlerse, bunları almak ve giymek doğru değildir. Bu gibi elbiselerle namaz kılmak ise mekruhtur. Ev eşyaları halı, kilim ve perdelerdeki resimlerin ise, duvara asılanları ile vitrinlere konulan maket ve resimlerin yasak olduğunu ayak altın da kalan halı ve kilimlerde bir sakınca olmadığını yine de evimizin hiçbir yerinde resim ve benzerinin bulunmaması şayan-ı tavsiyedir. Yemek ve su kabların da resim bulunmaması gereklidir. Çocuk giysi ve araç gereçleri de bu şekilde tanzim edilmesi gerekmektedir. Haç şekilleri de böyledir.


 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Ey insanlar! Allah'ın size olan nimetini hatırlayın; Allah'tan başka size gökten ve yerden rızık verecek bir yaratıcı var mı? O'ndan başka tanrı yoktur. Nasıl oluyor da (tevhidden küfre) çevriliyorsunuz!

Fatır, 3

GÜNÜN HADİSİ

Yapılan hayırdan (ma'ruf) hiçbir şeyi küçük bulup hakir görme, kardeşini güler yüzle karşılaman bile olsa (bunu ehemmiyetsiz görüp ihmal etme)

Müslim, Birr 144, (2626)

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI