Cevaplar.Org

DOMUZUN BAZI ORGANLARINI TIBBİ DENEYLERDE KULLANMAK

Soru: Ameliyatlarda domuzdan alınan parçaları insan vücuduna almak helal midir, haram mı?


2008-03-30 08:53:31

Soru: Ameliyatlarda domuzdan alınan parçaları insan vücuduna almak helal midir, haram mı?

Cevap: Arap Cumhuriyeti eski müftüsü büyük ilim adamı Hüreydi şöyle diyor: Başka bir şey kullanmak mümkün olmadığı takdirde, zaruret halinde, domuzun bazı organlarını bir insana yapılan ameliyatta kullanmağa şer’an cevaz vardır.

İslam Dini zaruret hallerini göz önüne alarak ancak zaruret hallerinde geçerli olmak üzere bazı istisnai hükümler vaz’ etmiştir. Zaruret hallerinin dışında geçerliliğini(meşruiyyetini) kaybeder.

Hasta bir insanın hayatını kurtarmak için hastanın kalp damarlarının yerine domuzun kalp damarlarını kullanmakta dini yönden bir engel yoktur.

Birleşik Arap Cumhuriyetinden büyük ilim adamı Muhammed Gazali de diyor ki: “Dinin haram kıldığı şey domuz etinin yenmesidir. Bazı organlarının tıpta kullanılması değildir.”

Hastalarını kurtarmak için hayvanların ve bunlardan domuzun bazı organlarının tıpta kullanılmasını yasaklayan bir nass yoktur. Mademki bu sarih nass (kitap)ta mevcud değildir. Şu halde bir hastanın hayatını kurtarmakta domuzun bazı organlarını kullanmaya engel bir şey de yoktur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Araf suresi 164.ayet

"İçlerinden bir topluluk, "Allah'ın helâk edeceği, ya da çetin bir azapla cezalandıracağı bir kavme ne diye nasihat ediyorsunuz" dediği vakit, o uyarıda bulunanlar dediler ki; "Rabbiniz tarafından mazur görülmemiz için, bir de belki günahlardan sakınırla

GÜNÜN HADİSİ

"Kim bir oruçluya iftar verirse, oruçlunun sevabından hiçbir şey eksilmeksizin, oruçlunun sevabı gibi sevap alır."

Tirmizî.

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI