Cevaplar.Org

NÜZULÜNDEN ÖNCE KUR’AN NEREDEYDİ?

Soru: Cebrail (aleyhisselam) Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem)in kalbine indirmeden önce Kur’an nerede idi?


2008-03-30 07:21:26

Soru: Cebrail (aleyhisselam) Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem)in kalbine indirmeden önce Kur’an nerede idi?

Cevap: Allah bildirmiştir ki bütünü ile Kur’an Levh-i Mahfuz'da idi. O varlık kitabıdır. Olmuşları ve olacakları kendisinde toplayan büyük bir kayıt defteridir. Allah Sübhanehu Ve Teala Hz.leri “Gerçekte onların yalanladıkları, aslı Levh-i Mahfuz’da bulunan şerefli Kur’an’dır.”(Buruc/21–22) buyurmuştur. Bu birinci indirmedir. Ve zamanını Allah’tan başka kimse bilmez.

Bir de Levh-i Mahfuz’dan dünya semasındaki Beytü’l-İzze’ye ikinci bir indirilişi vardır ki bu indirme toptan ve bir gecede olmuştur;“Biz onu (Kur’an'ı) mübarek bir gecede indirdik.” (Duhan/3), “O Ramazan ayı ki, Kur’an onda indirildi.” Bakara /185)

Üçüncü ve son indirilişi ise vahy meleği Cebrail (Aleyhisselam) vasıtası ile tamamlanmıştır. Hazreti Cebrail(aleyhisselam) Kur’anı olaylar meydana geldikçe, ayrı ayrı zamanlarda indirmiştir. Kur’an-ı Kerim’in Allah Resulüne (Sallallahu Aleyhi Vesellem) indirilmesi Ramazan-ı Şerif ayı içinde ve Hıra mağarasında başladı. Allah Teala Hazretleri: (Resulüm!) Ona Ruhu’l-emin (Cebrail) uyarıcılardan olasın diye apaçık Arap diliyle senin kalbine indirmiştir.” Şuara / 193, 194, 195) buyurmuştur.

Kur’an’ın nüzulü Resulü Ekrem (Sallallahü Aleyhi Vesellem) peygamberliğin gelmesi ile başlar, mübarek hayatının nihayetine doğru son bulur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Araf suresi 164.ayet

"İçlerinden bir topluluk, "Allah'ın helâk edeceği, ya da çetin bir azapla cezalandıracağı bir kavme ne diye nasihat ediyorsunuz" dediği vakit, o uyarıda bulunanlar dediler ki; "Rabbiniz tarafından mazur görülmemiz için, bir de belki günahlardan sakınırla

GÜNÜN HADİSİ

Herkesin niyet ettiği ne ise eline geçecek olan ancak odur.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI