Cevaplar.Org

MUAYYEN ZAMANLARDA KADINLARIN YAPAMAYACAKLARI

Soru: Son zamanlarda kadınların hastalık durumlarında oruç tutmalarında bir sakınca olmadığı, camiye girebileceği vs.iddalar var. Bu durumun bir ruhsat olduğu, dolayısıyla kendisini iyi hissettiği durumda ruhsatı istediği gibi kullanabileceği.


2008-03-26 23:53:52

Soru: Son zamanlarda kadınların hastalık durumlarında oruç tutmalarında bir sakınca olmadığı, camiye girebileceği vs.iddalar var. Bu durumun bir ruhsat olduğu, dolayısıyla kendisini iyi hissettiği durumda ruhsatı istediği gibi kullanabileceği. Bu konudaki düşüncelerinizi yazarsanız memnun olurum.

Cevap: Kadınların özel hallerinde yapacakları ve yapamayacakları bellidir. Kadınlar bu hallerinde oruç tutamazlar, namaz kılamazlar, Kur'an okuyamazlar, Kur'an'a el süremezler, kocası ile cinsi ilişkide bulunamazlar, Kâbe’ yi tavaf edemezler. Eğer bu halle Kâbe'yi tavaf etmek mecburiyetinde kalırsa, bir büyük baş hayvan kurban ederler. Mecbur kalmadıkça camiye giremezler, eğer mecbur kalırlarsa camiye girmelerine izin verilmiştir. Kim diyormuş ki bu konu ruhsatmış? Şayet ruhsat olsaydı Kâbe'nin tavafına ceza gerekir miydi? Hüküm böyledir. Kuran, sünnet ve icma böyle gelmiştir ve böyle devam etmektedir. Bunun haricinde ki görüşler ise İslam'ın asıl görüşü değildir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

Allahu Teala, kulunu helal (kazanç) talebinde yorgun görmeyi sever.

250 Hadis, s.197

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI