Cevaplar.Org

YANLIŞLIKLA NAMAZI KAZAYA BIRAKMAK

Soru: Vakit var zannedilerek ya da unutma gibi bir nedenden dolayı öğle namazının vakti çıkarsa, yani ikindi ezanı okunursa, öğle namazı nasıl kılınmalı? Cem edilmeli mi? yoksa diğer mezheplere mi uyulmalı? Diğer mezheplere uyulacaksa, hangi me


2008-03-25 07:18:17

Soru: Vakit var zannedilerek ya da unutma gibi bir nedenden dolayı öğle namazının vakti çıkarsa, yani ikindi ezanı okunursa, öğle namazı nasıl kılınmalı? Cem edilmeli mi? yoksa diğer mezheplere mi uyulmalı? Diğer mezheplere uyulacaksa, hangi mezhebe uyulmalı ve nasıl niyet edilmeli?

Cevap: Herhangi bir özürle öğlen namaz kazaya kalırsa sahibi tertip (yani 5 vakitten fazla namazınız kazaya kalmamışsa) değilseniz ikindi namazını kılarsınız, sonra da sadece kamet getirir, öğlen namazının farzını kaza edersiniz. Veya akşam namazının arkasından kaza edersiniz veya başka bir zaman kaza edersiniz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Elbette onların etleri ve kanları Allah'a ulaşmayacaktır. Ancak O'na sizin takvanız erecektir. Onları bu şekilde sizin buyruğunuza verdi ki, size yolunu gösterdiğinden dolayı, Allah'ı tekbir ile yüceltesiniz.

Hac:37

GÜNÜN HADİSİ

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir, diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (haluf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur."

Ebu Hüreyre

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI