Cevaplar.Org

BANKA KOMİSYONU

Soru: Muhterem hocam, kredi kart taksit olayında örnek 3 ay taksitli çekim yaptık. Bu para bir gün sonra hesapta olursa, banka komisyon alıyor, bu olay caiz midir? Yoksa müşteri gibi bizim hesaba 30, 60, 90 günde 3 taksitte geçerse komisyon alm


2008-03-23 08:14:43

Soru: Muhterem hocam, kredi kart taksit olayında örnek 3 ay taksitli çekim yaptık. Bu para bir gün sonra hesapta olursa, banka komisyon alıyor, bu olay caiz midir? Yoksa müşteri gibi bizim hesaba 30, 60, 90 günde 3 taksitte geçerse komisyon almıyor bunu mu yapmak lazımdır? Şunu da hatırlatalım, taksiti banka kendi verdiği kredi kartlarına yapıyor, biz aracı oluyoruz. Allah’ın rahmeti, bereketi üzerinize olsun.

Cevap: Finans kurumları ve bankalar yapmış oldukları hizmet karşılığı komisyon adı altında bir miktar ücret almaktadırlar. Bu komisyon ücreti helaldir. Sizin bu komisyon ücretini vermenizde de bir vebaliniz yoktur. Ancak esas sizin hakkınız, aydan aya paranızı almanızdır. Bu durumda komisyon da ödemiyorsunuz. Önemli olan bu konularda sizin zarar görmemenizdir. Finans kurumları ile yapacağınız işlemlerde bir haramlık, bir sakınca yoktur. Bankalarla yapacağınız her işleme dikkat etmeniz gerekmektedir. Paranızı faizli bankalarda tutmamaya gayret gösteriniz, zaten bunları siz de biliyorsunuz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

O gün Allah onların hepsini diriltecek ve yaptıklarını kendilerine haber verecektir. Allah onları bir bir saymıştır. Onlar ise unutmuşlardır. Allah her şeye şahittir.

Mücadele,6

GÜNÜN HADİSİ

"Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-i rahimde bulunmasıdır"

Müslim, Birr, 11-13 (2552);

TARİHTE BU HAFTA

*Malazgirt Zaferi(26 Ağustos 1071) *Ankara Kocatepe Camii Açıldı.(28 Ağustos 1987) *Kanuni'nin Belgrad'ı Fethi(29 Ağustos 1521) *Zafer Bayramı(30 Ağustos) *Büyük Muhaddis İmam Buhari Vefat Etti.(1 Eylül 870)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI