Cevaplar.Org

BANKA KOMİSYONU

Soru: Muhterem hocam, kredi kart taksit olayında örnek 3 ay taksitli çekim yaptık. Bu para bir gün sonra hesapta olursa, banka komisyon alıyor, bu olay caiz midir? Yoksa müşteri gibi bizim hesaba 30, 60, 90 günde 3 taksitte geçerse komisyon alm


2008-03-23 08:14:43

Soru: Muhterem hocam, kredi kart taksit olayında örnek 3 ay taksitli çekim yaptık. Bu para bir gün sonra hesapta olursa, banka komisyon alıyor, bu olay caiz midir? Yoksa müşteri gibi bizim hesaba 30, 60, 90 günde 3 taksitte geçerse komisyon almıyor bunu mu yapmak lazımdır? Şunu da hatırlatalım, taksiti banka kendi verdiği kredi kartlarına yapıyor, biz aracı oluyoruz. Allah’ın rahmeti, bereketi üzerinize olsun.

Cevap: Finans kurumları ve bankalar yapmış oldukları hizmet karşılığı komisyon adı altında bir miktar ücret almaktadırlar. Bu komisyon ücreti helaldir. Sizin bu komisyon ücretini vermenizde de bir vebaliniz yoktur. Ancak esas sizin hakkınız, aydan aya paranızı almanızdır. Bu durumda komisyon da ödemiyorsunuz. Önemli olan bu konularda sizin zarar görmemenizdir. Finans kurumları ile yapacağınız işlemlerde bir haramlık, bir sakınca yoktur. Bankalarla yapacağınız her işleme dikkat etmeniz gerekmektedir. Paranızı faizli bankalarda tutmamaya gayret gösteriniz, zaten bunları siz de biliyorsunuz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Andolsun ki biz, öğüt alsınlar diye, bu Kur'an'da insanlara her türlü misali verdik.

Zümer, 27

GÜNÜN HADİSİ

Hiç bir vâli yoktur ki, o, müslüman ahâli üzerinde icrâ-yı velâyet ederken zulüm ederek ölür, muhakkak Allah Cennet kokusunu ona haram kılacaktır.

Ma'kıl İbn-i Yesâr (r.a)'dan rivayet olunur.

TARİHTE BU HAFTA

*Bosna'da 800 kadar camii Sırplar Tarafından Yıkıldı(20 Ocak 1993) *Ridaniye Zaferi(22 Ocak 1517) *Babiali Baskını(23 Ocak 1913) *Hz.Ali'nin Küfe'de Şehid Edilmesi(24 Ocak 661)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI