Cevaplar.Org

OTOBÜSTE NAMAZ

Soru: Uzun bir yolculuk esnasında 2 vakit arasında mola verilmemişse ve otobüste iken abdestimiz yoksa veya otobüste abdest alma ihtimalimiz yoksa namazımızı nasıl kılarız? Kıblemiz olarak hangi yönü kabulleniriz? Böyle bir durumda otobüste su


2008-03-23 08:13:43

Soru: Uzun bir yolculuk esnasında 2 vakit arasında mola verilmemişse ve otobüste iken abdestimiz yoksa veya otobüste abdest alma ihtimalimiz yoksa namazımızı nasıl kılarız? Kıblemiz olarak hangi yönü kabulleniriz? Böyle bir durumda otobüste su olsa dahi teyemmüm edebilir miyiz?

Cevap: Otobüste teyemmüm edemezsiniz, çünkü su var. Bir de arabada farz namazlarının kılınması caiz değildir. Bu nedenle abdestiniz olsa arabada namazınızı kılsanız bile, sonradan ihtiyaten kaza yapmanız yerinde olur. Kıble ise, ya bilene sorarsınız veya geçtiğiniz yerlerde camilerin kıblesini takip eder o şekilde kıbleyi bulur, o tarafa doğru kılarsınız. Araba giderken kıbleden dönerse siz de kıbleye doğru yerinizde döner, devam edersiniz. Bunun daha iyisi namazları birleştirmek. İkindi ile öğleni öğlen vaktinde kılmalı, akşamla yatsıyı da yatsı vaktinde kılmalı bu caizdir. En uygunu da budur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Kim sabreder ve affederse şüphesiz bu hareketi, yapılmaya değer işlerdendir.

Şûra, 43

GÜNÜN HADİSİ

Ey Allah'ın Resulü," dedim, "şayet Kadir gecesine tevafuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi: "Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni. (Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet.)

Tirmizi, Da'avat 89,

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI