Cevaplar.Org

VAHYİN BİR ARA KESİLMESİ

Soru: Allah Resulüne (Sallallahü Aleyhi Vesellem) gelen vahyin bir ara kesilmesine dair bilgi verir misiniz?


2008-03-16 06:54:29

Soru: Allah Resulüne (Sallallahü Aleyhi Vesellem) gelen vahyin bir ara kesilmesine dair bilgi verir misiniz?

Cevap: Âlimler vahyin fetret (kesintiye uğrama) süresinin iki buçuk yıl olduğunu söyledikleri gibi, üç yıl olduğunu söyleyenler de vardır.

İbn İshak diyor ki; "vahyin bir ara kesilmesi Cebrail’in hiç gelmediği anlamında değildir. O devre içinde sadece Kur’an’ın nazil olmaması manasınadır. Cebrail'e gelince o bu süre içinde Allah Resulüne (Sallallahü Aleyhi Vesellem) görünüyordu."

İmam Buhari’nin sahihinde naklettiğine göre vahy kesintiye uğrayınca Allah Resulü (Sallallahü Aleyhi Vesellem) dağ başlarına çıkar ve oradan kendini aşağıya atmak isterdi. O sırada yerle gök arasında ona görünür ve "Ey Muhammed! sen hak peygambersin" der; böylece Allah Resulü’nün ( Sallallahü Aleyhi Vesellem) kalbi sükûnet bulur, gönlü açılırdı.

Âlimler diyorlar ki, bu süre içinde vahyin kesilmesi ve Kur’an’ın nüzulünün bir ara durması, Hira’da Cebrail’in inmesi esnasında Allah Resulü’nde (Sallallahu Aleyhi Vesellem) meydana gelen korku ve endişenin gitmesi ve vahyin devamına arzu ve iştiyak duyması gibi hikmetlere dayanıyordu. Fetret (kesinti) devri geçtikten sonra Cebrail (Aleyhisselam) O’na Kur’an-ı indirdi.

Buhari bu meseleye şu sözleri ile işaret ediyor: Cabir b. Abdullah(R.A.) demiştir ki, "Allah Resulü ( Sallallahü Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdular: “Ben (bir gün) yürürken birdenbire gökyüzü tarafından bir ses işittim. Başımı kaldırdım. Bir de baktım ki Hıra’da bana gelen melek (Cebrail Aleyhisselam) yerle gök arasında bir kürsü üzerine oturmuş. Çok fazla korktum. (Evime) dönüp, beni örtün, beni örtün; -başka bir rivayette- “Örtüme büründürün” dedim. Bunun üzerine Allah Teala Hz.leri “Ey örtüye bürünen (Rasulüm) kalk, artık (insanları) uyar. Sadece Rabbini büyük tanı. Elbiseni temiz tut. Kötü şeyleri terk et.” (Muddessir/ 1,2) buyurdu. Ve artık vahy arka arkaya devam etti, ardı arkası kesilmedi."

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Çünkü Allah, haktır. O'ndan başka taptıkları ise hiç şüphesiz batıldır. Gerçekten Allah çok yüce, çok büyüktür.

Lokman, 30

GÜNÜN HADİSİ

Allah her şeye güzel davranmayı emretmiştir. Öyle ise öldüreceğiniz zaman bile güzel öldürün. Hayvan keseceğiniz zaman güzel kesin. Sizden biri bıçağını bilesin ve kestiği hayvanı rahatlatsın.

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI