Cevaplar.Org

TOMURCUKLARI SANKİ ŞEYTANLARIN BAŞLARI GİBİ

Soru: Cenabı Hak, Saffat Suresi’nde “(Allah buyurdu): İkamet yeri olarak cennet ehli için anılan o nimetler mi hayırlı, yoksa zakkum ağacı mı? Biz onu (zakkumu)zalimler için bir fitne kıldık. (dünyada kâfirler bunu inkâr ettiler)


2008-03-16 06:48:13

Soru: Cenabı Hak, Saffat Suresi’nde “(Allah buyurdu): İkamet yeri olarak cennet ehli için anılan o nimetler mi hayırlı, yoksa zakkum ağacı mı? Biz onu (zakkumu)zalimler için bir fitne kıldık. (dünyada kâfirler bunu inkâr ettiler)” “Ateşin içinde ağaç olur mu” dediler. Zira o cehennemin dibinde bitip yetişen bir ağaçtır. Tomurcukları sanki şeytanların başları gibidir.

[ Kâfirler cehennemde biten ağaç sözü edilince : “Ateş ağacı yakarken cehennemde nasıl ağaç olur? diye alay etmişlerdi. Bu bakımdan o söz onlar için bir imtihan oldu. Bu sözden kastedilen manayı anlamadıklarından iyice küfre düştüler. Allah’ın isterse cehennemin yakmayacağı bir ağaç yaratabileceğini ve her âlemin kendine mahsus kanunları bulunduğunu, dünyada olmayan bir şeyin ahiret âleminin kanunlarına göre kolayca var olmasının mümkün olduğunu düşünemediler.] Cenabı Hakkın “Tomurcukları sanki şeytanların başları gibidir ” kelamından maksadın ne olduğunu açıklar mısınız?

Cevap: Müfessirler kelimesinin hurmanın ilk meydana gelmekte olan meyvelerine benzetme yapıldığını “Tomurcukları sanki şeytanların başları gibidir” ayetinin ise, çirkin suratlı yılanların başları gibidir. Kâfirler cehennemde çok aç kaldıklarından çirkin olmakla beraber bunları yiyeceklerdir manasında olduğunu bildirmişlerdir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl!

Furkan, 74

GÜNÜN HADİSİ

Emin ve doğruluktan ayrılmayan ticaret ehli (ayette sırat-ı müstakim ashabı olarak zikredilen) peygamberler, sıddikler, şehidler ve salihlerle beraberdir.

Tirmizi, Büyu 4, (1209); İbnu Mace, Ticarat 1, (2139)

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI