Cevaplar.Org

PETROL TESİSLERİNDE VE MADEN OCAKLARINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN ORUÇLARI

Soru: Petrol çıkarmak için petrol kuyularında çalışan işçiler ile maden ocaklarında çalışan işçiler oruç tutmak isterlerse bunun şer’i hükmü nedir?


2008-03-16 05:25:19

Soru: Petrol çıkarmak için petrol kuyularında çalışan işçiler ile maden ocaklarında çalışan işçiler oruç tutmak isterlerse bunun şer’i hükmü nedir?

Cevap: Oruç onlara zorluk veriyor ve üretimin azalmasına tesir ediyorsa onların oruçlarını yemeleri caiz olur. Çünkü oruç tutmakta onlara meşakkat bulunmaktadır. Bu ise onların oruçlarını yemelerini mubah kılan şer’i bir özürdür. Kendileri için, oruç tutmanın kolay olduğu günlerde, bunları kaza etmeleri farzdır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Hakan KORKMAZ, 2008-09-15 13:00:41

"Oruç onlara zorluk veriyor ve üretimin azalmasına tesir ediyorsa onların oruçlarını yemeleri caiz olur. Çünkü oruç tutmakta onlara meşakkat bulunmaktadır." verilen bu cevap aklıma hiç yatmadı.Ben Polis Memuru olarak görev yapıyorum görev gereği oruçta gün geliyor zorluk veriyor,bunaltıcı oluyor hele insan nefsi bu tür bedeni ibadetlere hiç ama hiç rıza göstermiyor.Bu şekilde zorluk oluyor diye illet bu olur ise herkes derki oruç beni zorluyor tutmasam diye bir görüş sunar..Vesselam

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Allah dilediğini hesapsız rızıklandırır.

Nûr, 38

GÜNÜN HADİSİ

Her kim, inanarak ve karşılığını yalnız Allahtan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

Buhârî

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI