Cevaplar.Org

SAADET DEVRİNDE MESCİD(CAMİ) LERİN AYDINLATILMASI

Soru: Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem) zaman-ı saadetlerinde mescidler nasıl aydınlatılıyordu? İlk aydınlatmayı yapan kimdir? Aydınlatmayı teşvik eden hadisler var mıdır?


2008-03-16 05:24:19

Soru: Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem) zaman-ı saadetlerinde mescidler nasıl aydınlatılıyordu? İlk aydınlatmayı yapan kimdir? Aydınlatmayı teşvik eden hadisler var mıdır?

Cevap: Sahih haberlerin bildirdiğine göre Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem) mescidini ilk aydınlatan büyük sahabi Ebu Temim ed-Dari(R.Anh) Şam’dan Medine-i Münevvere’ye kandiller, zeytinyağı ve ipler(fitiller) getirmişti. Onun Medine’ye gelişi bir cuma gecesine rastlanmıştı. Ebu’l-Bezad adındaki kölesine emretti. Köle de ipleri bağladı, kandilleri astı. İçlerine su ve yağ koyarak fitilleri iyice bükerek yerleştirdi. Güneş batınca Ebu’l Bezad’a emir vererek onları yaktılar.

Allah Resulü (Sallallahü Aleyhi Vesellem) mescide teşrif buyurdukları zaman, mescidin pırıl pırıl parladığını görünce “Bu işi kim yaptı?” uyurdular. Ashab-ı kiram: “Temimüd-Dari yaptı ya Rasulallah”dediler. Bunun üzerine Allah Resulü (Sallallahü Aleyhi Vesellem): “Sen İslam'ı aydınlattın, Allah’ta seni dünya ve ahirette nurlandırsın” buyurdular. Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem) şu sözleri de mescidlerin aydınlatılmasını teşvik eden hadis-i şeriflerdendir. “Kim herhangi bir mescide bir kandil(lamba) yakarsa o kandil ışık verdiği sürece melekler ve arşın hameleleri durmadan onun günahlarının affını dilerler.”

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnkâr edenler, Allah'ın yolundan ve -yerli, taşralı- bütün insanlara eşit (kıble veya mâbed) kıldığımız Mescid-i Harâm'dan (insanları) alıkoymaya kalkanlar (şunu bilmeliler ki) kim orada (böyle) zulüm ile haktan sapmak isterse ona acı azaptan tattırırız.

Hac,25

GÜNÜN HADİSİ

Hiç bir vâli yoktur ki, o, müslüman ahâli üzerinde icrâ-yı velâyet ederken zulüm ederek ölür, muhakkak Allah Cennet kokusunu ona haram kılacaktır.

Ma'kıl İbn-i Yesâr (r.a)'dan rivayet olunur.

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI