Cevaplar.Org

SAADET DEVRİNDE MESCİD(CAMİ) LERİN AYDINLATILMASI

Soru: Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem) zaman-ı saadetlerinde mescidler nasıl aydınlatılıyordu? İlk aydınlatmayı yapan kimdir? Aydınlatmayı teşvik eden hadisler var mıdır?


2008-03-16 05:24:19

Soru: Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem) zaman-ı saadetlerinde mescidler nasıl aydınlatılıyordu? İlk aydınlatmayı yapan kimdir? Aydınlatmayı teşvik eden hadisler var mıdır?

Cevap: Sahih haberlerin bildirdiğine göre Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem) mescidini ilk aydınlatan büyük sahabi Ebu Temim ed-Dari(R.Anh) Şam’dan Medine-i Münevvere’ye kandiller, zeytinyağı ve ipler(fitiller) getirmişti. Onun Medine’ye gelişi bir cuma gecesine rastlanmıştı. Ebu’l-Bezad adındaki kölesine emretti. Köle de ipleri bağladı, kandilleri astı. İçlerine su ve yağ koyarak fitilleri iyice bükerek yerleştirdi. Güneş batınca Ebu’l Bezad’a emir vererek onları yaktılar.

Allah Resulü (Sallallahü Aleyhi Vesellem) mescide teşrif buyurdukları zaman, mescidin pırıl pırıl parladığını görünce “Bu işi kim yaptı?” uyurdular. Ashab-ı kiram: “Temimüd-Dari yaptı ya Rasulallah”dediler. Bunun üzerine Allah Resulü (Sallallahü Aleyhi Vesellem): “Sen İslam'ı aydınlattın, Allah’ta seni dünya ve ahirette nurlandırsın” buyurdular. Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem) şu sözleri de mescidlerin aydınlatılmasını teşvik eden hadis-i şeriflerdendir. “Kim herhangi bir mescide bir kandil(lamba) yakarsa o kandil ışık verdiği sürece melekler ve arşın hameleleri durmadan onun günahlarının affını dilerler.”

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Herhangi birinize ölüm gelip de: Rabbim! Beni yakın bir süreye kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam! demesinden önce, size verdiğimiz rızıktan harcayın

Münafikün, 10

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

BUHARİ, KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI