Cevaplar.Org

GELİN KAYINVALİDE VE KAYINPEDERİNE BAKMAKLA YÜKÜMLÜ MÜ?

Soru: Gelin kayın valide ve kayın pederine bakmakla yükümlü müdür. Kocası bakması için karısına karşı zor kullanabilir mi?


2008-03-15 17:15:08

Soru: Gelin kayın valide ve kayın pederine bakmakla yükümlü müdür. Kocası bakması için karısına karşı zor kullanabilir mi?

Cevap: Eğer evlenirken konuşmamışlarsa bakmak mecburiyetinde değildir. Konuşmuşlarsa o zaman bakması gerekir. Fakat kocanın da zor kullanması doğru değildir. Dinimiz her konuda müsamahalı ve hakkaniyetli olmayı emreder. Ana babaya bakmak evladın görevidir. Karısı bakmazsa ücretli bakıcı bulur. Ama karısına rica eder, gönlünü alır da ona yaptırırsa daha da iyi olur. Aslında gelinin anlayış göstermesi daha iyi olur. Yarın kendisinin de aynı durumda olmayacağının garantisi var mı veya kendi anne babası bakıma muhtaç olursa kocasına hangi yüzle anne babama yardımcı olalım diyebilecek? Onun için, yapılan her hizmeti Allah rızası için yapmak gerekir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et!

Nahl, 125

GÜNÜN HADİSİ

Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten çıkacaktır.

Tirmizi, Sıfatu Cehennem 10, (2601)

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI