Cevaplar.Org

GELİN KAYINVALİDE VE KAYINPEDERİNE BAKMAKLA YÜKÜMLÜ MÜ?

Soru: Gelin kayın valide ve kayın pederine bakmakla yükümlü müdür. Kocası bakması için karısına karşı zor kullanabilir mi?


2008-03-15 17:15:08

Soru: Gelin kayın valide ve kayın pederine bakmakla yükümlü müdür. Kocası bakması için karısına karşı zor kullanabilir mi?

Cevap: Eğer evlenirken konuşmamışlarsa bakmak mecburiyetinde değildir. Konuşmuşlarsa o zaman bakması gerekir. Fakat kocanın da zor kullanması doğru değildir. Dinimiz her konuda müsamahalı ve hakkaniyetli olmayı emreder. Ana babaya bakmak evladın görevidir. Karısı bakmazsa ücretli bakıcı bulur. Ama karısına rica eder, gönlünü alır da ona yaptırırsa daha da iyi olur. Aslında gelinin anlayış göstermesi daha iyi olur. Yarın kendisinin de aynı durumda olmayacağının garantisi var mı veya kendi anne babası bakıma muhtaç olursa kocasına hangi yüzle anne babama yardımcı olalım diyebilecek? Onun için, yapılan her hizmeti Allah rızası için yapmak gerekir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Öğüt ver, hatırlat! Çünkü sen ancak öğüt vericisin. Onların üzerinde zorlayıcı değilsin.

Gâşiye, 21-22

GÜNÜN HADİSİ

Gerçek Müslüman

Müslüman, dilinden, elinden müslümanlar selâmette kalan kimsedir. (Buhari, Kitabü'l İman -Abdullâh b. Amr b. Âs)

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI