Cevaplar.Org

KİBİR VE İMAN

Soru: Peygamber efendimizin "kalbinde ufacık bir imanı olanın cennete gireceği" hususunda hadis-i şerifi var. Ama başka bir hadis-i şerifte de "kalbinden buğday tanesi kadar kibir bulunanın cennete giremeyeceğini" haber veriyor. Kalbinde imanı


2008-03-15 16:52:18

Soru: Peygamber efendimizin "kalbinde ufacık bir imanı olanın cennete gireceği" hususunda hadis-i şerifi var. Ama başka bir hadis-i şerifte de "kalbinden buğday tanesi kadar kibir bulunanın cennete giremeyeceğini" haber veriyor. Kalbinde imanı olup da ufacık kibiri olan birçok insan vardır. Bende yok dersem yanılırım, ama imanım var Allah'a şükür. Kibrim de var. Bu nasıl açıklanır? Bir yandan muhakkak yansak da cennete girebileceğimiz bahis mevzuu.. diğer yandan hiç giremeyeceğim..

Cevap: İnsanı cennete götürecek iman, sarsılmayan günahlarla kirletilmeyen, inanılması gerekenlere tereddütsüz inanmak, küfrü, yanlışı, haksızı, zulmü, hayâsızlığı, dinsizliği, donsuzluğu, haram ve hilekârlığı tasvip etmeyip alkışlamamaktır. Bu şekilde olunca cehenneme ya gitmeyiz veya gitsek bile iman sayesinde çıkarız. Kibir ise; Allah’a (cc) karşı kibir; Allah’ın (cc) varlığını, sanatını, sünnetlerini beğenmemektir. (firavun gibi) Bu çok kötüdür, kurtuluşu da yoktur. Bir de Allah’ın (cc) yarattıklarına karşı kibir, kendini beğenmektir, kendini üstün görmektir. Bu da çok günahtır. İnsanların üstünlüğü sadece Allah katındadır. Bunu elde etmek de sadece takva ile olur. Kişiyi cehennemden çıkarmayacak olan kibir ise Allah’a (cc) karşı yapılan kibirdir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

"Ey Rabbimiz! Nurumuzu tamamla ve bizi bağışla, şüphesiz ki sen her şeye kadirsin."

Tahrim, 8

GÜNÜN HADİSİ

İSİM VE KÜNYE

"Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın"

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI