Cevaplar.Org

PARFÜM VE NAMAZ

Soru: Namaz kıldıktan sonra parfüm kullanıp dışarı çıkıyorum. Bazı işlerim dolayısıyla dışarıda namaz kılmak zorunda oluyorum. Parfüm dolayısıyla abdestim yok mu sayılıyor? Parfümden sonra kıldığım namaz kabul olmuyor mu, yoksa bu takva boyutu


2008-03-15 16:51:05

Soru: Namaz kıldıktan sonra parfüm kullanıp dışarı çıkıyorum. Bazı işlerim dolayısıyla dışarıda namaz kılmak zorunda oluyorum. Parfüm dolayısıyla abdestim yok mu sayılıyor? Parfümden sonra kıldığım namaz kabul olmuyor mu, yoksa bu takva boyutu mu?

Cevap: Parfüm ve kolonyası türü sıvılarda alkol olduğu için âlimlerin bazıları necis ve haram demiştir. Uçucu oldukları için de mübah demişlerdir. Bir de alkolsüz parfümler var bunlardan kullanabilirsiniz. Bunun daha iyisi de alkolsüz esans kullanmaktır. Şayet parfüm veya kolonya kullanırsanız, ihtiyaten elbisenize dökmemeye gayret edin. Elinize, yüzünüze sürdüyseniz, namaz kılacak olursanız abdestiniz varsa sadece elinizi yüzünüzü yıkarsınız. Abdest tazelemenize gerek yoktur. Parfüm sürdüğünüz yerleri yıkamadan namaz kılmanız da caizdir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun.

Tevbe, 119

GÜNÜN HADİSİ

Evlad ve Akrabalara İyilik

"Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz" [Tirmizi, Birr 33, (1953)]

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI