Cevaplar.Org

Yalancı Şahitlerle Yapılan Gizli Evlilik

Soru: Bir adam bir kadın ile sahih (olma şartlarını taşıyan) bir evlilik yaptığına dair yalancı şahitler getirse kâdı (şer’i hâkim) de kadının o erkeğin hükmü altına girdiğine karar verse kâdinin bu hükmüne dayanarak o kimsenin bu kadın i


2008-02-27 06:32:38

Soru: Bir adam bir kadın ile sahih (olma şartlarını taşıyan) bir evlilik yaptığına dair yalancı şahitler getirse kâdı (şer’i hâkim) de kadının o erkeğin hükmü altına girdiğine karar verse kâdinin bu hükmüne dayanarak o kimsenin bu kadın ile beraber yaşaması helâl olur mu?

Cevap: Allah’ın dinine göre adam için bu helal olmaz. Ta ki nikâh akdini yenileyinceye kadar. Bununla beraber erkek o kadını boşamadan veya kadı(hâkim) aralarını ayırmadan o kadın başkasını da helal olmaz. Bunun aksine hareket edilecek olursa büyük bir şer meydana gelecek ve nesepler birbirine karışacaktır. Kadının gizli bir kocası ve herkesçe bilinen başka bir kocası bulunacaktır. Yalancı şahidlik yapanların büyük günaha girdikleri hususunda icma vaki olmakla beraber, bu meseledeki hüküm böyledir.

Eserde denilmiştir ki: “Kadının (hâkimin) hükmü haramı helal yapmaz, helal de haram yapmaz.”

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Allah'a güven. Vekîl olarak Allah yeter.

Ahzab, 33

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ı cebren (açıktan) okuyan, sadakayı açıktan veren gibidir. Kur'an'ı gizlice okuyan, sadakayı gizlice veren gibidir."

Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 20, 2920; Ebu Davud, Salat 315, 1333; Nesai, Zekat 68

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI