Cevaplar.Org

Yalancı Şahitlerle Yapılan Gizli Evlilik

Soru: Bir adam bir kadın ile sahih (olma şartlarını taşıyan) bir evlilik yaptığına dair yalancı şahitler getirse kâdı (şer’i hâkim) de kadının o erkeğin hükmü altına girdiğine karar verse kâdinin bu hükmüne dayanarak o kimsenin bu kadın i


2008-02-27 06:32:38

Soru: Bir adam bir kadın ile sahih (olma şartlarını taşıyan) bir evlilik yaptığına dair yalancı şahitler getirse kâdı (şer’i hâkim) de kadının o erkeğin hükmü altına girdiğine karar verse kâdinin bu hükmüne dayanarak o kimsenin bu kadın ile beraber yaşaması helâl olur mu?

Cevap: Allah’ın dinine göre adam için bu helal olmaz. Ta ki nikâh akdini yenileyinceye kadar. Bununla beraber erkek o kadını boşamadan veya kadı(hâkim) aralarını ayırmadan o kadın başkasını da helal olmaz. Bunun aksine hareket edilecek olursa büyük bir şer meydana gelecek ve nesepler birbirine karışacaktır. Kadının gizli bir kocası ve herkesçe bilinen başka bir kocası bulunacaktır. Yalancı şahidlik yapanların büyük günaha girdikleri hususunda icma vaki olmakla beraber, bu meseledeki hüküm böyledir.

Eserde denilmiştir ki: “Kadının (hâkimin) hükmü haramı helal yapmaz, helal de haram yapmaz.”

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

"Allah gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir."

Mü'min, 19

GÜNÜN HADİSİ

İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır.

(Tirmizi, 2649)

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI