Cevaplar.Org

Arap Kabilelerinin İrtidadı (İslam’dan Dönme Hareketleri)

Soru: Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem)’in vefatından sonra Arap kabilelerinin İslam’dan dönüşlerini anlatır mısınız?


2008-02-27 02:59:30

Soru: Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem)’in vefatından sonra Arap kabilelerinin İslam’dan dönüşlerini anlatır mısınız?

Cevap: İbni Esir “El-Kamil” adındaki kitabında diyor ki: Peygamber Sallallahu Aleyhi Vesellem) vefat edip Hz. Ebubekir (R.A.) Üsame ordusunu yola çıkarınca, Araplar irtidad ettiler. Ortalığı ateş kapladı. Kabileler topluca veya bazı ferdleri irtidat etmişti. İslam’dan dönmeyen yalnız Kureyş ve Sakif kabileleri kalmıştı. Müseylime ve Tuleyha kuvvet kazanmıştı. Tay ve Esed kabilelerinin cahil hak tabakası Tuleyha’nın yanında yer almıştı. Gatafan da Uyeyne b. Hısn’a tabi olarak İslam’dan dönmüştü. Çünkü o şöyle diyordu: Bize iki müttefik kabileden (Esad ve Gatafan’ı kasdediyor) olan peygamber, Kureyşli olan peygamberden daha sevimlidir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İman edip iyi yararlı işler yapanları, muhakkak salihler (zümresi) içine katarız.

Ankebût, 9

GÜNÜN HADİSİ

Sen dünyada bir garib veya bir yolcu gibi ol.

Buhari, Rikak 2; Tirmizi, Zühd 25, (2334)

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI