Cevaplar.Org

HATIRALAR VE ÖLÇÜLER–63

Muhterem Fikri Bitlisli beyefendi’nin hatıralarına devam ediyoruz. 1971’de İzmir’de Yusufiye medresesinde cereyan eden bir başka hadiseyi şöyle anlatıyor: “Bir gün hapisteki dinsiz gurup, Abdullah Aymaz’a, Allah


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2008-02-27 01:55:28

HAPİSHANEYE YAKIŞMAYAN ADAMLAR

"Hüseyin Gemicioğlu isminde bir kardeş vardı. Çok kısa boylu bir arkadaşımızdı. Çok şen şakrak, nüktedan bir kardeş. Bir de Ramazan Pakdil var. Onlar bir gün beraber volta atıyorlar. Tabii, hapishanenin voltası meşhurdur. Biz yukarı yatakhaneye çıkmışız, bunlar volta atıyorlar. Ama voltanın bir kaidesi vardır; konuşa konuşa giderler, yolun bitiminde dönerken, yüz yüze dönerler. Yani, birbirlerine arkalarını dönmeden yürürler. Nasıl oldu bilmiyorum, arka arkaya döndü bunlar. Voltada hiç olmayan bir şey. Orada eski bir mahkûm bu hale bakıp "Ya" dedi "bu adamlar hiç hapishaneye yakışan adamlar değil." Herkes kahkahalarla gülmeye başladı…

Hakikaten öyle. Sanki bir başka âlemde yaşıyorlar. Hizmet şevki..Orada da hizmet heyecanı..Herkesin ağladığı, sızladığı, gerginlikten birbirine saldırdığı bir zamanda orada biz elhamdülillah ezber yapıyoruz, Kur'an okuyoruz, birilerine bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz. Havamız, atmosferimiz tamamen değişik yani..

EFES OTELİNİN KASABI

"Efes otelinin kasabını getirmişlerdi. Bir Cuma namazı meselesinden dolayı amirini bıçaklayarak öldürmüştü. Cuma günü olduğundan işi bırakıp, cumaya gitmiş. Başındaki amir de biraz dine karşı herhalde, "sen nasıl işi bırakır da cumaya gidersin diye hakaretamiz şeyler söylemiş.Bu da kesmeye alışık ya..Orada onu kesivermiş. Tabii, adam İslam namına ciddi hiçbir şey bilmiyor. Tamam, taklidi bir iman var, ama altyapısını teşkil edecek hiçbir şey yok. Müebbed hapis de yemiş, çoluk çocuğu, evi yuvası dağılmış, bunalıma girmiş durumda..

Adam Cuma için cinayet işlemiş fakat içeride bu sefer, kaderi noktada dinden çıkma durumuna gelmişti. Çok kötü bir durumdaydı. "Neden Allah beni böyle bir çıkmaza soktu?" gibi, kadere karşı bir itiraz ve tenkit başlamıştı.

Arkadaşlar onunla temas kurdular. Ona kader meselesini anlattılar. Adam tekrar kendine geldi, rahatladı. O bunalımdan, o sıkıntıdan, kaderi tenkit durumundan, küfre girme tehlikesinden kurtuldu."

"HAPSE Mİ GİRDİK, PİYANGO MU ÇIKTI?"

"Tahliyeden sonra bir memlekete, Erzurum'a gitme durumumuz oldu. O sırada Çantacı Necmi ağabey içeri alındı. O içeri alınınca, ben dükkânının işini bildiğimden ve bu işi çevirebileceğime de kanaat ettiğimden gerisin geriye İzmir'e döndüm, onun dükkânını açtım.

O sıralar Necmi ağabey kirada oturuyordu. Bu sefer ev sahibi "beni de içeri alırlar" korkusuna kapıldı ve evini boşaltmalarını Necmi ağabeyin ailesinden istedi.

O zamanlar İzmir'de "İstanbullu Hüseyin" isminde altmış yaşından sonra risaleleri tanımış yaşlı bir ağabeyimiz vardı. O, cüzi bir kira bedeli gibi bir fiyatla, aylık taksitle ödemek suretiyle Necmi ağabeye kendi evini satıp, onu ev sahibi etti.

Hüseyin ağabey, eski İstanbul kabadayılarından bir zattı. Bütün hayatını dolu dizgin yaşamış ve gayr-i meşru bir yaşam sürmüş birisi idi. Üstad hazretlerinin 1952'de Fatih Camii avlusunda dua ederken bir fotoğrafı vardır ya. İşte orada Üstadı görmüş. Kendisi de o zaman daha genç, kaçak, arkasında vur emri var. Üstadı görünce içinden demiş ki; "Ya, benim şu hayatım ne olacak? Arkamda vur emri var. Bu kadar pisliğin içindeyiz. Şu mübarek zata bak. Gitsem, ellerinden öpsem, bir duasını alsam da bu hayattan kurtulsam." Niyet etmiş, ama yine korku ve endişe yakasını bırakmamış. Seneler sonra İzmir'de 60 yaşında risalelerle tanışmış ve dönüş yapmış..

Neyse, biz Necmi ağabeyin dükkânını çalıştırdık. Evinin ihtiyaçlarını giderdik. Dükkânının malını eksik etmedik. Sonra tahliye oldu, çıktı..

Dükkâna geldi. Dükkânın önünde içeri girmeden şöyle bir baktı. Ben de çıkarıp, birikmiş paralarını eline koyunca "Yahu" dedi, "Biz hapse mi girdik, yoksa piyango mu bize isabet etti? Hem ev sahibi olduk, hem dükkânımız çalıştı. Mal dolu, üzerine bir de bize para veriliyor. Eve de bakılmış. Ne âlâ memleket" dedi.

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

mustafa suver, 2008-10-17 15:28:15

rabbim suyu,kumu yaratmış ardından kulu yaratmış.Birileri çimento yapmış birileri tuğla.gözyaşlarıyla bir bir okuma,nasip olmuş mustafa kuluna

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Ü

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

Değerli hocam Seyda Molla Şefik İdikurt Efendi bir ders esnasında şu hatırayı anlattılar;

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

Değerli ziyaretçilerimiz! Yeni bir hizmetimizi sizlere arz etmekle mesruruz. Geçen günlerde değ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

Merhum Ali Uçar Bey bir sohbetinde anlatıyor; “Ali Sert Hocamdan dinlediğim şu hatırayı, Kon

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, edep, nezaket, tevazu timsali çok kıymetli bir insan-ı kâmi

BİR AVUKATIN HATIRALARI

BİR AVUKATIN HATIRALARI

Kıymetli ziyaretçilerimiz, aşağıda nakledeceğimiz hatıralar, Mutlakıyet, Meşrutiyet, Cumhu

SAİD HALİM PAŞA VE BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRA

SAİD HALİM PAŞA VE BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRA

Güngörmüş, gün geçirmiş zatların yanında insanın ya bir not defteri olmalı veya bir kayı

SUNGUR AĞABEY’DEN AHMED FEYZİ KUL AĞABEY İLE ALAKALI ANILAR

SUNGUR AĞABEY’DEN AHMED FEYZİ KUL AĞABEY İLE ALAKALI ANILAR

Sungur Ağabey anlatıyor: ‘Ahmet Feyzi Ağabey hapiste iyice hırslanmış, Temyiz’e layiha ya

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’I AĞLATAN RÜYA

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’I AĞLATAN RÜYA

Hafız Rıza Çöllüoğlu, değerli bir büyüğümüz. Muradiye Vakfının kurucularından olan Ho

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.

Fatiha,1

GÜNÜN HADİSİ

İslam hakkında.

"İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in O'nun kulu ve elçisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabe'ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak" Buhari-İman:1

TARİHTE BU HAFTA

*Süleyman Hilmi Tunahan Hz.lerinin Vefatı(16 Eylül 1959) *Adnan Menderes'in İdamı(17 Eylül 1961) *Ertuğrul Fırkateyni Japon Sularında Battı(18 Eylül 1890) *Efendimiz (s.a.v.) Hicret Ederken KUBA'yı Teşrif Ettiler(20 Eylül 622) *Yavuz Sultan Selim Han

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI