Cevaplar.Org

HİKMET PIRILTILARI

Hikmet Pırıltıları, eşya ve hadiselere hikmet nokta-i nazarında bakabilme ve tefekkür sınırlarını zorlama hususunda vazgeçilmeyecek kitaplardan biridir


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2008-02-27 01:49:08

 Eserin adı: HİKMET PIRILTILARI

 Yazarı: Mehmed Kırkıncı

 Yayınevi: Zafer Yayınları

"Allah hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilirse, ona pek çok hayır verilmiş demektir." Bakara: 269

Hikmet Pırıltıları, eşya ve hadiselere hikmet nokta-i nazarında bakabilme ve tefekkür sınırlarını zorlama hususunda vazgeçilmeyecek kitaplardan biridir bana göre. Merhum Necip Fazıl'ın "aklın mücessem hali" sözüyle itiraf ettiği bir mantık küpü zatın, tazeliğini devamlı muhafaza eden bir eseridir. Asrın mana tefsirini satır satır ilim gözüyle taramış bir gönül erbabının birbirinden ilginç verdiği misallerle en uzak ve ağır meselelerin süt kıvamına gelmesidir.

Müellifin, çeşitli zamanlardaki nur derslerinde not tutulan izahlarının bir araya getirilip gözden geçirilmesiyle oluşan Hikmet Pırıltıları, neşrinden 30 seneden fazla bir zaman geçmesine rağmen müstesna yerini koruyor.

Araştırmacı yazar Mehmed Nuri Yardım, eser hakkında şunları ifade ediyor; "Hocanın okuduğum ilk eseri Hikmet Pırıltıları'ydı. Sadece benim değil, nesillerin el kitabıydı Hikmet Pırıltıları. Eser, sorulan ya da akla gelen sorulara kısa ve ikna edici cevaplardan oluşuyordu. İman hakikatlerinin daha güzel anlaşılmasını sağlayan doyurucu izahlar vardı bu kitapta. Ele alınan herhangi bir konu bazen aklî bir delil, bazen de fikri bir nükteyle süslü örneklerle açıklanıyordu. Zor gibi görünen, anlaşılması güç sanılan pek çok mesele, hassas ölçülerle tartılarak, akıl ve mantık çerçevesinde, sağlam kaynaklara dayanılarak gözler önüne seriliyordu. Kısacası iman meselelerini akıl dürbünüyle gözlere açık ve net biçimde gösteriyor, uzakları yakın ediyordu."

Prof. Dr. Ahmed Akgündüz ise şunları ifade ediyor; "Kırkıncı Hocam'ın diğer âlimlerden bir farkı da Risale-i Nur'a hemen hemen Türkiye'de en vâkıf olan âlimlerden birisi olması.. Hatta bir numara..Bunun en büyük delili Hikmet Pırıltıları adlı eseri ile Kader Nedir kitabıdır."

"Hikmet Pırıltıları'nı hiçbir zaman başka bir eserle, başka bir âlimin eseriyle kıyaslamayın." 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Gökleri ve yeri yaratan, bunları yaratmakla yorulmayan Allah'ın ölüleri diriltmeye de gücünün yeteceğini düşünmezler mi? Evet O, herşeye kadirdir.

Ahkaf, 33

GÜNÜN HADİSİ

Sehavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil sehavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI