Cevaplar.Org

ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİKTE NE YAPMALI?

Soru: Dört yıl önce nişan merasimi sırasında nikah kıyılırken, boşama izni almamış bayan; 2 yıl önce ailevi sebepler ile ayrılmak istediğini beyan etmiş, (zifaf olmamıştır) ancak erkek boşamamıştır. Dinen bayanın boşanma imkânı var mıdır, boşan


2008-02-22 06:02:05

Soru: Dört yıl önce nişan merasimi sırasında nikah kıyılırken, boşama izni almamış bayan; 2 yıl önce ailevi sebepler ile ayrılmak istediğini beyan etmiş, (zifaf olmamıştır) ancak erkek boşamamıştır. Dinen bayanın boşanma imkânı var mıdır, boşanma için dinimizce ne gereklidir?

Cevap: Nikâhı korumak çok önemlidir. Ancak eşler arasında nefret olursa, son kez bir fedakârlık sergileyip, bir komisyon kurup, erkeğin tarafından hatırlı ve temiz bir Müslüman kişi, kadının tarafından hatırlı ve temiz bir Müslüman kişi seçilir. Bu komisyonda eşler de hazır bulunur. Bu komisyon kesinlikle kozları paylaşmak için değil, sadece uzlaşmak amacına dayalıdır. Anlaşmaya gayret gösterirsiniz. Kesinlikle kimse diğerine zulmetmeye tevessül etmesin. Şayet bunu yapamazsanız da, ayrılmaya karar verirseniz, nasıl anlaşırsanız öyle olur. Kadın ayrılmak istediği için sizden alacağı hakkından da vazgeçebilir. Veya siz bunu isteyebilirsiniz. Evliliğe devam etmemekte anlaşamıyorsanız, kadın günaha girse bile siz günaha girmeyin, onu cezalandırmayın. Ayrılabilirsiniz, size bu konuda bir vebal yoktur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler O'na mahsustur.

Tâ Hâ, 8

GÜNÜN HADİSİ

İçinde Allah'ın anıldığı ev ile içinde Allah'ın anılmadığı ev diri ile ölüye benzer.

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI