Cevaplar.Org

YURTDIŞINDA KESİLEN KURBANLAR

Soru: Türkiye’de son yıllarda kurulan yardım dernekleri tarafından kurban bayramında Pakistan gibi ülkelerde kurban kesmek için para toplamaktadırlar. Türkiye’de kişi başına toplanan kurban parası olarak 200 ytl civarında para almak


2008-02-14 08:10:19

Soru: Türkiye’de son yıllarda kurulan yardım dernekleri tarafından kurban bayramında Pakistan gibi ülkelerde kurban kesmek için para toplamaktadırlar. Türkiye’de kişi başına toplanan kurban parası olarak 200 ytl civarında para almaktadırlar. Ve kurban kesilen Pakistan gibi ülkelerde bir kurbanlık koyunun fiyatı 40,50 ytl arasında olup aradaki fark ile çeşitli yardımlarda bulunduklarını bildirmektedirler. Bu dinen doğru mu, kişiden kurban fiyatı ne ise onu almaları gerekmiyor mu?

Cevap: Kurban nerede kesilirse oradan alındığı fiyat geçerlidir, oradaki insanlar daha çok muhtaç olduğu için belki de bizim burada pahalıya kestiğimiz kurbandan daha çok sevap kazandıracaktır. Önemli olan ucuzluk ve pahalılıktan daha ziyade ihlasla kesmektir. Orada ucuza kesildi diye tekrar para ödemek gerekmez ancak burada kesilen kurbanın farkını da tasadduk edersek daha faydalı ve sevabı da daha fazla olur.

Soru: Çocuğun ismini koyarken annenin mi hakkı çok,yoksa babanın mı?

Cevap: Yüce dinimiz aile yuvasına çok önem vermektedir. Ailenin mutluluğu içinde aile fertlerine ayrı ayrı görev ve sorumluluk vermiştir. Baba ailenin reisidir, anada onun yardımcısıdır. Adeta dünyayı aydınlatan güneş ve ay gibi temsil edebiliriz. Babanın her konuda ailenin bütün levazımatı ile sorumlu olduğundan birinci derecede çocuğa isim koyma sorumluluğunu da üstlenir. Fakat dinimiz her konuda istişareye önem verip tavsiye ettiğinden eşler çocuklarına isim korken birlikte karar verseler Resulullah’ ın (sav) tavsiye ettiği isimleri seçerek birlikte karar vermek daha güzel olur. Baba ana hiçbir şekilde birbirlerine dikte etmesi doğru değildir. Hatta bu konuda ana duygusallığı kapılmadan centilmenlikte bulunsa da işi kocasına bıraksa daha güzel olur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Şüphesiz Biz Seni, şahit, müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik.

Fetih, 8

GÜNÜN HADİSİ

Sahabilerim yıldızlar gibidir. Hangisine uysanız doğru yolu bulursunuz."

Rezin

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI