Cevaplar.Org

AKİKA KURBANI YERİNE BAĞIŞ OLUR MU?

Soru: Akika kurbanı kesmek yerine kurban bedeli kadar bağış yapılabilir mi? Yoksa ille de kurbanı kesmek mi gerekir?


2008-02-14 07:54:06

Soru: Akika kurbanı kesmek yerine kurban bedeli kadar bağış yapılabilir mi? Yoksa ille de kurbanı kesmek mi gerekir?

Cevap: Akika kurbanı bazı alimlere göre vacip bazılarına göre sünnettir. Hadis kitaplarında peygamber efendimiz (sav) oğlu İbrahim ve torunları Hasan ve Hüseyin efendilerimize akika kurbanı kestiği bildirilmiştir. Bu nedenle çocuk dünyaya geldikten sonra imkanı olanlar yedinci gün çocuğun saçını tıraş ederler, tartarlar ağırlığında ya altın ya da gümüş tasadduk ederler. Çocuk nimetine kavuştuğu içinde bir veya iki kurban keser bunu ya pişirir dost, ahbap, hısım ve akrabaları davet ederek bir şükür ziyafeti mahiyetinde ikramda bulunmuş olur. Veya kurbanı keser fakir, zengin ayırmaksızın akraba, hısım, dost ve ahbaplara et olarak ta dağıtabilir. Bu kurbanın em şükür em ziyafet ve emde çocuğun fidyesi bir nevi çocuğun manevi sigortası olur. Kurbanın yerine parasını tasadduk etmek ise normal tasadduk olur. Akika kurbanı yerine geçmez. Çünkü kurban topluca sevinci paylaşmaya vesile olur. Akika; terim olarak ta çocuğun şaçının kesilip isminin konulmasına denilir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

"Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah'ın Kitab'ı ve Resulünün Sünneti."

Muvatta, Kader 3, (2, 899)

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI