Cevaplar.Org

Peygamberlerin ve Sahabelerin Sinema Filmlerinde Temsili

Soru: Peygamberlerin ve sahabenin beyaz perdede temsil edilmeleri caiz midir?


2008-02-14 06:58:30

Soru: Peygamberlerin ve sahabenin beyaz perdede temsil edilmeleri caiz midir?

Cevap: Dünya İslâm birliği Mekke-i Mükerrreme’deki on ikinci toplantısında bu konuda bazı kararlar almıştır. Bütün İslâm alimleri sinema filmlerinde yahut sahnede hangi sûret ve şekilde ve hangi işaret ile olursa olsun hiçbir şekilde Allah Resulü’nün şekil ve sûretine girmesinin caiz olmadığına ittifak etmişlerdir (görüş birliğine varmışlardır.) Diğer peygamberler (A.S.V.) ile Hulefa-i Râşidin ( Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali (R.Anhüm) ) ve bütün sahabe-i kiram (radıyallahü anhüm) de böyledir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

ismail sevili, 2008-02-23 12:23:32

bu konuyu ben de bazen dusunuyordum. ancak burada mantıklı bir aciklamasi yok. mantikli bir sekilde aciklarsaniz sevinirim.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Âl-i imran:190

Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için gerçekten açık, ibretli deliller vardır.

GÜNÜN HADİSİ

Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim "üç kız" veya "üç kızkardeş" veya "iki kızkardeş" veya "iki kız" yetiştirir, terbiye ve te'diblerini eksik etmez, onlara iyi davranır ve evlendirirse cenneti hak etmiştir."

Ebu Davud, Edeb 130, (5147); Tirmizi, Birr, 13 (1913)

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI