Cevaplar.Org

Kesilen Hayvanın İçinden Ölü Olarak Çıkan Ceninin Hükmü

Soru: Eti yenen hayvanların karınlarından ölü olarak çıkan ceninlerin bazı et galerilerinde satıldığını ve bazı insanların bunları yemek için satın almaktan çekindiklerini, bazılarının ise buna aldırmadıklarını görüyoruz. Bu meselede fıkhın hük


2008-02-14 05:50:20

Soru: Eti yenen hayvanların karınlarından ölü olarak çıkan ceninlerin bazı et galerilerinde satıldığını ve bazı insanların bunları yemek için satın almaktan çekindiklerini, bazılarının ise buna aldırmadıklarını görüyoruz. Bu meselede fıkhın hükmünü açıklar mısınız?

Cevap: Eti yenen hayvan boğazlansa ve karnından ölü bir cenin çıksa Ebu Hanifeye (R.A.) bunu yemek haram olduğu halde, diğer üç imama (Şafiî, Malik, Ahmed B. Hanbel) göre bunun yenilmesi helâldir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Allah'ın ayetlerine küfredenler, peygamberleri haksız yere öldürenler ve insanlardan adaleti emredenleri öldürenler; işte onlara acıklı bir azabı müjdele.

AL-İ İMRAN, 21.AYET

GÜNÜN HADİSİ

Yeryüzünde bir kötülük işlendiği vakit, ona şahid olan bunu takbih ederse (kötü olduğunu te'yid ederse), o kötülüğü görmemiş gibi zararından kurtulur. O kötülüğe şahid olmadığı halde, işittiği zaman memnun kalan kimse, sanki şahid olmuş gibi manen zarar

Ebu Davud, Melahim 17, (4345)

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI