Cevaplar.Org

Erkeğin Haberi Yok iken Kadının Rahmini Aldırması

Soru: Bir adam bâkire bir kız ile evlendikten sonra bir ay geçince kadın, bir ameliyat sonucu rahminin alındığını bildirse kocası onu boşadıktan sonra, erkeğe kadının mehr-i müeccelini ve iddeti içinde nafakasını vermesi gerekir mi?


2008-02-14 05:29:06

Soru: Bir adam bâkire bir kız ile evlendikten sonra bir ay geçince kadın, bir ameliyat sonucu rahminin alındığını bildirse kocası onu boşadıktan sonra, erkeğe kadının mehr-i müeccelini ve iddeti içinde nafakasını vermesi gerekir mi?

Cevap: Karı-koca birbirinden ayrılmasını nikâhın feshedilmesini gerektiren ayıp ve kusurlar hakkındaki şer’î hükümde fakîhlerin farklı görüşleri vardır. Ömer, Ali, İbnü Abbas, Said b. Müseyyeb, Zührî ve Rabîatür’re’y (Allah hepsinden razı olsun) Hazretlerinden rivayet edildiğine göre, şu dört ayıp ve kusurdan başka şeylerle kadınlar bırakılamaz: Delilik, cüzzam (etlerin ve organların düşmesine sebep olan bir hastalık), baras ( abraş, vücutta lekelerin oluşmasına sebep olan hastalık) ve üreme organındaki hastalık.

Rahimin alınması ise nikâhın esas maksatlarından en önemli bir maksat olan nesli devam ettirmeye engel olan bir ayıp ve kusurdur. Bu, erkeğin karşılaştığı bir zarardır. Bu zararın önlenmesi erkeğin mahkemeye başvurarak nikâhın feshedilmesini istemesi ile olur.

Irak medeni kanununu 40. maddesi, zararlı bir durumun ortaya çıkması halinde karı-kocanın ayrılmasını; kusur erkekte ise kocaya kadının mehir hakkını ve iddet nafakasını vermeye mecbur kılmayı, kusur ve eksiklik kadından olursa kadının mehir ve nafaka hakkının kocasından düşülmesini öngörür.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

SİTE HARİTASI