Cevaplar.Org

Bilâl (R.A)’in ezanı ile İbni Mektum(R.A)’un ezanı arasındaki zaman farkı

Soru: Biz işitiyoruz ki büyük sahabe Bilâl-i Habeşî (R.A) sabah namazında Allah’ın Resulü (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ve müslümanlar için ezan okuyordu. İbnü Ümmi Mektum (R.A) da sabah namazı(nın vaktinin girdiğini belirtmek için) ezan o


2008-02-14 05:26:35

Soru: Biz işitiyoruz ki büyük sahabe Bilâl-i Habeşî (R.A) sabah namazında Allah’ın Resulü (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ve müslümanlar için ezan okuyordu. İbnü Ümmi Mektum (R.A) da sabah namazı(nın vaktinin girdiğini belirtmek için) ezan okuyordu. Bunun nasıl yapıldığını açıklar mısınız?

Cevap: Bu ki ezan arasında çoz az, birkaç dakikalık, bir zaman farkı vardır. Buhari ve Müslim’in – lâfiz Müslim’indir. – İbni Ömer (R. Anhüma) dun rivayet ettikleri hadis-i şerife göre:“Allah Resulü’nün (Sallâllahü Aleyhi Vesellem) biri Bilal, diğeri a’ma İbni Ümmi Mektum olmak üzere iki müezzini vardı. Bir defa Allah Rasulü (Sallâllahu Aleyhi Vesellem) : “Şüphesiz ki Bilâl geceleyin ezan okur. O halde siz İbni Ümmi Mektum ezan okuyuncaya kadar yiyin, için.” buyurdular. Halbuki ikisinin ezanı arasında, ancak birinin inip diğerinin (ezan okuyacağı yere) çıkacağı kadar bir zaman farkı bulunurdu.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

"Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-i rahimde bulunmasıdır"

Müslim, Birr, 11-13 (2552);

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI