Cevaplar.Org

Ay Yüzeyinde Namaz, Zekât, Hac

Soru: Farz edelim ki Müslümanlardan bazıları aya gittiler ve oraya yerleştiler ve orada mümkün olan İslâm’ın şartlarını yerine getirmek, meselâ; namaz kılmak, zekat vermek ve hac yapmak istediler. Müslüman’ın bu farzları yapması nas


2008-02-14 05:23:17

Soru: Farz edelim ki Müslümanlardan bazıları aya gittiler ve oraya yerleştiler ve orada mümkün olan İslâm’ın şartlarını yerine getirmek, meselâ; namaz kılmak, zekat vermek ve hac yapmak istediler. Müslüman’ın bu farzları yapması nasıl mümkün olur?

Cevap: Bugün bilinen bir gerçektir ki ayın yüzeyinde insanın yaşaması mümkün değildir. Çünkü gündüz güneşin ısı derecesi çok yüksektir. Ve hava diye bir şey yoktur. Geceleri ise ısı çok düşüktür. Ayın yüzeyine pek çok meteor düşüp çarpmaktadır. İşte bunlardan dolayı insanın ayın yüzeyinde yerleşmesi mümkün değildir.

Soruyu yönelten zatın dediği gibi; insanın bu güçlükleri yendiğini, orada Müslümanların bulunduğunu, kıbleye yönelerek namaz kılmak istediklerini farz etsek durum nasıl olur?

Bu takdirde oradaki Müslüman dilediği cihete doğru yönelir. Bu, tıpkı dünyada yaşayıp da yük devesinin üstünde namaz kılan kişi gibidir. Allah Teâla Hz.leri: “Nereye yönelirseniz, orası Allah’a ibadet yönüdür.” Bakara / 115) buyurmuştur.

Müslüman böyle yönelerek, vakitlerini de yeryüzündeki şer’i namaz vakitlerine göre ayarlayarak namazını kılar.

Zekâtı da yeryüzündekilerin vakitlerini ölçü alarak verecektir.

Hacca gelince, yeryüzüne inerek hacda yapılacak ibadetleri yerine getirerek haccı edaya imkân bulan Müslüman bu farzı da yerine getirir. Buna imkân bulamazsa ona hac farz olmaz.

Orucun başlaması ve sona ermesi yukarıdaki açıklamalarımızdan bellidir. Yeni icad edilen âletler ve cihazlar vasıtası ile yeryüzü ile bağ kurmak mümkündür. Gündüz uzun, gece kısa veya bunun aksi olursa, bu yerlere göre mutedil (ne kısa ne uzun) olan en yakın yerler ölçü olarak alınır. Veya şeriatın doğduğu beldelerin yani; Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’ nin vakitlerine uyulur. Biz, ayda oturan insanlardan şerî tekliflerin kalkacağını iddia edenlere katılmıyoruz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Şüphesiz o, korunmuş bir kitapta (yazılı) olan pek şerefli/değerli Kur'an'dır ki O'na temiz olanlardan başkası dokunamaz.

(Vakıa, 77-78-79)

GÜNÜN HADİSİ

"Kim ilim tahsili için bir yola girerse Allah ona cennete gidecek yolu kolaylaştırır."

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI