Cevaplar.Org

ABDESTSİZ VEYA HAYIZLI İKEN MEAL OKUNUR MU?

Abdestsiz ve hayızlı iken meal okunur mu? C-Abdestsiz olan kişi Kuran-i Kerim’in orijinalini dahi ezberden okuyabilir, fakat cumhura göre dokunamaz.


Abdülaziz Beki(Prof. Dr.)

.

2008-01-30 00:20:08

Abdestsiz ve hayızlı iken meal okunur mu?

C-Abdestsiz olan kişi Kuran-i Kerim’in orijinalini dahi ezberden okuyabilir, fakat cumhura göre dokunamaz. Hayizli ve cünüp olan kişi ise, ne ezberden Kur’an’ı okuyabilir ne de dokunabilir. Çünkü O, Allah’ın değer verdiği Arş’tan güderilen mukaddes lahuti bir simgedir. Ona saygısızlık yapmak, küfrün alameti olarak değerlendirilmiştir. O lafzıyla ve manasıyla yani, dış cevheri olan Arapça edebi terkip ve tertibiyle içyapısı olan öz mesaj ve hükmüyle semavi ve ilahi bir kitaptır.

Meal ise mütercimin; felsefi ve inanç kimliği ve ilmi melekesi ile ortaya koyduğu bir mana ile tercüme yeteneği ve diğer karakteristik özelliklerine göre biçtiği bir kumaştan dikip anılan manaya giydirdiği bir elbiseden oluşan bir kitaptır. Cümle kuruluşu, kelime seçimi gibi bütün edebi sanat ve incelikler, mütercimin iradesinin, dil ve dimağının eseridir.

Dolayısıyla, meal Arş’tan gönderilen kitap değildir. Yani Kur’an olmaktan çıkmıştır. Dolayısıyla ibadet dili olarak kullanılmaz ve abdestsiz olarak ona dokunabilinir, cünüp ve hayızlı kadın onu okuyabilir. Nitekim İmam Neveviİslam alimlerinin icmaina göre Kuran tercümesi Kur’an değildir (Nevevi, el-mecmu., 3/380) der.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.

TAHRÎM,6

GÜNÜN HADİSİ

Allah ister ki,biriniz bir iş yaptığı zaman onu en güzel ve en sağlam bir şekilde yapsın.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI