Cevaplar.Org

HAYDAR AYAZ HOCAEFENDİ KİMDİR?

1947 yılında Bayburt’ un Dağçatı köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta okumaya başladı. 1960 yılından itibaren Bayburt’ ta sırayla Hacı Mehmet Efendi, Nuri Bayhan hocaefendi, Ömer Karakaş hocaefendilerden Arapça dersleri okudu


2008-01-16 06:58:29

1947 yılında Bayburt’ un Dağçatı köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta okumaya başladı. 1960 yılından itibaren Bayburt’ ta sırayla Hacı Mehmet Efendi, Nuri Bayhan hocaefendi, Ömer Karakaş hocaefendilerden Arapça dersleri okudu. 1966’da İstanbul’a gelerek rahmetli Gönenli Mehmet Efendi’nin Fatih’teki Hacı Hasan Kur’an kursuna yerleştirildi. Burada Molla Sadreddin Yüksel, Abdullah Aydın, Celal Yıldırım ve ayaklı kütüphane namıyla meşhur Gümülcine’li Mustafa hocaefendilerden yüksek ilmi dersler alarak kendisini geliştirdi. Burada bulunduğu sure içerisinde öğrencilere Arapça gramer dersleri, fıkıh ve hadis dersleri de verdi. 1969–1971 yılları arasında askerliğini tamamlayıp fahri imamlığa başladı. 1974 yılında resmiyete geçti. 1983 yılında Bayburt’ un Demirözü beldesine tayin oldu. Demirözü ilçe olduktan sonra burada ilçe müftülüğünü kurmakla görevlendirildi. Bir müddet ilçe müftülüğü görevini yürüttü. Görev süresince sosyal, kültürel ve dini konularda faaliyette bulunup insanları irşat konusunda azami derecede çalışmalar yapmıştır. Şiir yazmayı da seven hoca efendinin yazılmış 1000 kıta şiiri bulunmaktadır. 1998 yıl sonunda emekli olup, İstanbul’a yerleşti. Mütevazı kütüphanesi ile baş başa hayatını sürdürmektedir. Evli ve 6 çocuk babasıdır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

alperen, 2009-01-09 01:09:48

maasaallah... Isminizi daha once hic duymamistim; ama fotografiniza bakarken ve biyografinizi okurken gozum yasardi... Allah, isinizi rast getirsin; cennette bizi beraber eylesin. amin.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

HAYDAR AYAZ HOCAEFENDİ KİMDİR?

HAYDAR AYAZ HOCAEFENDİ KİMDİR?

1947 yılında Bayburt’ un Dağçatı köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta okumaya başla

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

İşçi işverenin malından mesuldür.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI