Cevaplar.Org

NE YAPSAK TA MASUM OLDUĞUMUZA İNANDIRSAK?

İnsanlara bir meseleyi anlatabilmek için anlattığınız konuya çok iyi hâkim olmanız, o mesele ile ilgili bütün doğruları ispatlamanız ve çok iyi bir sunum yapmanız


2008-01-13 00:38:45

İnsanlara bir meseleyi anlatabilmek için anlattığınız konuya çok iyi hâkim olmanız, o mesele ile ilgili bütün doğruları ispatlamanız ve çok iyi bir sunum yapmanız yeterli olmayabilir.

Çünkü saydığımız bu özellikler anlatıcıda olması gereken özelliklerdir. İletişimde muhatabın alıcılarının da açık olması çok önemlidir. Zira dikkatini anlatana yani bilginin kaynağına vermeyen bir muhatabın meseleleri kavrayabilmesi imkânsızdır.

Ancak iletişim uzmanları bu sorunun da çözümünü bulmuşlar, muhatabın dikkatini anlatılan konuya çekmek için birçok yol ve yöntem geliştirmişlerdir.

Ne yazık ki bu yol ve yöntemlerin de işe yaramadığı bir durum söz konusudur ki işte bu nokta çok vahimdir. Zira buradaki sorun, muhatabın bir fikre körü körüne bağlanmasıdır. Muhatap, doğru olarak vehmettiği düşüncenin dışındaki bütün fikirlere kapatmıştır kapılarını. Dolayısıyla bütün çabalarınızın boşa gideceğinden emin olabilirsiniz.

***

Bu tip insanlar, inandıkları düşüncelere kendilerini öylesine kaptırmışlardır ki, sizin ne düşündüğünüzü, kafanızın arkasında sizin bile haberinizin olmadığı ne gibi hain planlar! Yaptığınızı sizden iyi bilirler. Size inanmamalarından daha da acı olanı ise kendi kafalarında oluşturdukları suçlarla sizi itham etmeleridir.

***

Anlatmaya çalıştığımız bu iletişim probleminin yaşandığı konuların başında başörtüsü sorunu geliyor. Muhakkak ki bu sorunun tek sebebi iletişim kopukluğu değil. Zira işin içinde art niyet taşıyan, temelden İslam’a karşı duran bir akımın olduğunu da unutmamak gerekir.

Başörtülü olan kadınların büyük bir bölümü yıllardır başlarını örtmelerinin inançlarının gereği olduğunu anlatmalarına rağmen muhataplarını kendilerine inandıramamışlardır.

Çünkü başörtüsü karşıtları, hiçbir ihtimale kapı aralamadan başörtüsü kullananları siyasi bir amaç gütmekle, cumhuriyet rejimini değiştirerek dine dayalı devlet kurmayı istemekle itham etmektedirler. Bu gerekçenin dışındaki hiçbir fikir, onları inandıkları şeylerden farklı düşünmeye sevk edemez.

Asıl problemin, başörtüsünün bağlanış şeklindeymiş gibi gösterilmesi de sakın kimseyi aldatmasın. Mağduriyeti iliklerine kadar yaşayan kızlarımız başörtülerini onların istediği gibi bağlasalar da kendi memleketlerinin kurumlarını bahçe kapısından seyretmeye devam edeceklerdir.

***

Çankaya Köşkündeki kabul töreninde başörtülü kadınları görünce ortalığı ayağa kaldıran zihniyetin bu millete ne kadar yabancı olduğunu bir kez daha gördük.

Yüzyıllardır Müslüman olan bu milletin hassasiyetlerini hesap etmeden atılan her adımın sonuçsuz kalacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Artık şu evham yüklü bakış açısından kurtarın kendinizi.

Bu millet başı açığıyla- başı örtülüsüyle sorunsuzca yaşamayı yıllardır becerebiliyor.

Cumhuriyetin kazanımlarının kaybolacağı gibi karanlık senaryolar üreterek insanımızın cumhuriyete olan sevgisini suiistimal etmekten de vazgeçin artık. Bu millet her ferdiyle gözünü çağdaşlığa dikmiştir. Bu tür meselelerle vakit kaybetmeye tahammülü yoktur.

Bu ülkeyi bir takım saplantılarından dolayı çağdaşlık yolundan alıkoymaya çalışanların bu milletin evladı olduğundan da şüphe edilmelidir!

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

dir. İnternet paylaşımlarındaki kaynak vermemek, metnin yazarını yazmamak, doğruluk olmadığ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

Masonluk meselesi dallı budaklı bir mesele olduğundan ve yüksek dozda manipülasyon içerdiğind

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

Belki biraz garip gelecek ama peşinen söyleyelim ki anlatılan husus doğrudur. Stalin’in hocala

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

Ramzan Kadirov başkanlığındaki Çeçenlerin Suriye’den sonra Ukrayna’da da arz-ı endam etme

 İSLAM’IN DAHİLİ DÜŞMANLARI YA DA GÜNÜMÜZÜN YIKICI AKIMLARI

 İSLAM’IN DAHİLİ DÜŞMANLARI YA DA GÜNÜMÜZÜN YIKICI AKIMLARI

İhvan meşrepli Iraklı yazar ve düşünür Muhsin Abdulhamid, ‘ İslam’a Yönelik Yıkıcı

YİNE GÖÇ VAR

YİNE GÖÇ VAR

Türü: Hikâye (Otuz yıl önce bu günleri biz yazdık, yaşayanlar yorum yapsın) Aylardan Aral

BABAMI GÖTÜRMEYİN

BABAMI GÖTÜRMEYİN

Erzurumluydum. Erzurum’un Hınıs İlçesi’nin Göller Köyü’nde oturuyordum. Adım Ali’y

"İSLÂM DİNİ SAVAŞ VE TERÖR DİNİ MİDİR? YA DA KILIÇ ZORUYLA MI YAYILMIŞTIR?"

Muhterem Müslümanlar! Oryantalistlerin sürekli olarak İslâm dinini savaş ve terörle özdeşl

LATİN HARFLERİNİN KABULÜ VE HALK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

LATİN HARFLERİNİN KABULÜ VE HALK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

İnsana yazıyı kalemle öğreten ve ona (içinden geçenleri) düzgün bir şekilde ifade etmeyi

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-51

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-51

Muhammed Zahid Kevseri Şiilerin tarih boyunca Ezher’de gözleri olduğuna temas etmiştir. *Kahi

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-50

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-50

Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri zikzak çıkışlarıyla kendi misyonunu kendi imha etti. Şimdi b

Herhangi birinize ölüm gelip de: Rabbim! Beni yakın bir süreye kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam! demesinden önce, size verdiğimiz rızıktan harcayın

Münafikün, 10

GÜNÜN HADİSİ

Ey Allah'ın Resulü," dedim, "şayet Kadir gecesine tevafuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi: "Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni. (Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet.)

Tirmizi, Da'avat 89,

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI