Cevaplar.Org

ASR-I SAADET ANILARI-22

Ömer bin Abdülaziz’in hilafeti sırasında İslam memleketlerinde günler süren bir zelzele zuhur etti. Bunun üzerine, halife hazretleri bütün vilayetlere şöyle bir ferman gönderdi: “Allah’a hamd ve O’nun habibine salatu sel


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2007-12-30 04:10:15

ÖMER BİN ABDÜLAZİZ VE DEPREM

Ömer bin Abdülaziz’in hilafeti sırasında İslam memleketlerinde günler süren bir zelzele zuhur etti. Bunun üzerine, halife hazretleri bütün vilayetlere şöyle bir ferman gönderdi: “Allah’a hamd ve O’nun habibine salatu selamdan sonra beyan olunur ki, bu zelzele yeryüzünde ilahi azabın alametidir. Ben bütün vilayetlere yazdım ki, falan tarihte meydanlara çıkarak, dua ederek yalvarsınlar. Mal sahipleri de hayır ve hasenat yapsınlar. Çünkü Allah celle celaluhu buyurdu ki:

“Doğrusu felâh buldu (masiyetten) temizlenen. Ve rabbinin ismini anıp da namaz kılan” (El A’la–14, 15)

 Ve Âdem aleyhisselam gibi şöyle deyin:

Rabbimiz! Kendimize yazık ettik; bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen biz kaybedenlerden oluruz" (El Â’raf:23)

Aynı zamanda, Nuh aleyhisselam gibi şöyle deyin;

Beni bağışlamaz ve bana merhamet etmezsen kaybedenlerden olurum" (Hûd: 47)

ve Yunus aleyhisselamın dediğini deyin:

Gerçekten ben nefsine zulmedenlerden oldum”(Enbiya: 87)

SOĞUK GÜNLERDE ABDEST ALMAK

Soğuk günlerde abdest almak, hele dışarıdaysak bayağı zor gelir bize. Böyle durumlarda manevi takviye olacak şu hadiseyi sizle paylaşmak arzu ettik.

Hz. Osman’ın azaldı hizmetkârı Hz. Humran anlatıyor: Soğuk bir gecede Hz. Osman radiyallahu anh namaza gidecekti. Abdest almak için benden su istedi. Ben de suyu getirdim. Defalarca yüzünü ve ellerini yıkayınca ben “Yeter artık. Çünkü abdestin farzı eda oldu. Ayrıca bu gece çok şiddetli soğuk var” dedim. Bunun üzerine şöyle buyurdu: “Suyun hepsini dök. Çünkü ben peygamber sallalahu aleyhi ve sellemden şöyle işittim: “Kim güzelce abdest alırsa, Allahu Teala onun geçmiş günahlarını affeder.” (Buhari, Müslim)

ÖMER BİN ABDÜLAZİZ’İN DEDİKODUYA KARŞI TAVRI

Ömer Bin Abdülaziz hazretlerinin yanına bir adam gelip başka birisinin söylediği bir takım kötü şeylerden bahsetti, mezkûr şahsın gıybetini yaptı. Adil halife o adama şöyle dedi; “Bak! Eğer biz, senin söylediklerinin hakikatini araştırırsak ve sen de bu işte yalancı çıkarsan, şu ayetteki insanların sınıfına girersin; Ey o bütün iman edenler! Eğer size bir fâsık bir haberle gelirse onu tahkik edin” (Hucurat:6)

Eğer dediklerin doğruysa bu sefer şu ayete girersin:

“Gıybet eden ve söz gezdiren(e ilgi duyma. Kalem:11)

İstersen, biz seni affedelim ve bu konuyu burada bitirelim.” Bunun üzerine adam yaptığından pişman olup özür diledi ve bir daha böyle bir günahı işlememeye azm edeceğini söyledi.

Kaynaklar

1-Günahlardan Kurtuluş-Muhammed Şefi Diyobendi- Gülistan Neşriyat

2-Amellerin Karşılığı- Eşref Ali Tehanevi- Gülistan Neşriyat

3-Tatsız Günahlar- Muhammed Şefi Diyobendi- Gülistan Neşriyat

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Araf suresi 164.ayet

"İçlerinden bir topluluk, "Allah'ın helâk edeceği, ya da çetin bir azapla cezalandıracağı bir kavme ne diye nasihat ediyorsunuz" dediği vakit, o uyarıda bulunanlar dediler ki; "Rabbiniz tarafından mazur görülmemiz için, bir de belki günahlardan sakınırla

GÜNÜN HADİSİ

Gerçek Müslüman

Müslüman, dilinden, elinden müslümanlar selâmette kalan kimsedir. (Buhari, Kitabü'l İman -Abdullâh b. Amr b. Âs)

TARİHTE BU HAFTA

*Conk Bayırı Zaferi(10 Haziran 1915) *Yeniçeri Ocağı'nın Lağvı(12 Haziran 1826) *Cemil Meriç'in Vefatı(13 Haziran 1987) *Darendeli Hacı Hulusi Edendi'nin Vefatı(14 Haziran 1990) *Türkçe Ezan Uygulamasının Kaldırılması(16 Haziran 1950)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI